♫ – OFF TOPIC – Scientific American 1855 (część 3)


♫ – OFF TOPIC – Scientific American 1855 (część 3)


Szczytowe osiągnięcie amerykańskiej i światowej techniki w roku 1855. Jeszcze nie produkowane, dopiero zaprojektowane łożysko ślizgowe, które miało zostać zastosowane jako łożysko wału napędowego parowca. Innowacyjność polega na możliwości wymiany drewnianych okładzin ślizgowych w mosiężnym odlewie łożyska….

♫ – OFF TOPIC – Scientific American 1855 (część 3)

Wstęp

Jak wspomniałem w poprzednich częściach

https://kodluch.wordpress.com/2018/02/26/%e2%99%ab-off-topic-scientific-american-1855-czesc-1/

https://kodluch.wordpress.com/2018/02/28/%e2%99%ab-off-topic-scientific-american-1855-czesc-2/

informacje podzieliłem na kategorie – jako osobisty „spis treści”.

W tym odcinku są zawarte informacje „światowe”, czyli co Science American 1855 pisze nam o tym co się dzieje poza USA.

Na końcu wpisu znajduje się spis linków które można przejrzeć i sprawdzić co i jak Państwu nakłamałem!

Swoje uwagi starałem się maksymalnie zminimalizować – zaznaczyłem je kursywą.

Używana miara wagi: tun, tuns, tuna = 2000 lub 2240 funtów (lbs). Przyjmujemy że odpowiada to 1 tonie.

Uwagi do dwóch poprzednich części

Pierwsza uwago dotyczy jakoś nie skomentowanych przez Czytelników informacji o stosowaniu chloru w USA. Chlor w ilościach przemysłowych zaczęto produkować dopiero w latach 1888 – 1892. I dlatego wcześniej nie można było stosować pulpy drzewnej do produkcji papieru! Papier wykonany z pulpy drzewnej bez wybielenia chlorem był ciemno-brązowy i nie nadawał się zupełnie do drukowania!

Mało tego, dowodem na to, że faktycznie, dopiero w latach 1888-1892 zaczęto stosować w papierniach pulpę drzewną i ją chlorować, są badania amerykańskich naukowców z lat 30-stych XX wieku. Zauważono wtedy, że papier „drzewniany” z jakiego wykonano książki, podlega procesowi gwałtownego kruszenia się. Wyliczono, że przy obecnej (jeszcze wtedy) technologii produkcji papieru z wybielanej chlorem pulpy drzewnej, czas użytkowania książek i czasopism wynosi 40 lat. Czyli = 1930-40 = 1890.

Nie mniej jednak, jest możliwe że w roku 1855 używano środków zawierających chlor pod postacią hydratów (klatratów) chloru, nad którymi w roku 1823 eksperymentował Faraday. Ale używanie takich substancji w rolnictwie, w celu zwalczania insektów – wydaje się jakąś blagą Scientific American Anno 1855. Po prostu, nie było technologii na przemysłową produkcję takich substancji!

Drugą sprawą jaka się pojawiła przy drugiej części omawiania rocznika SA-1855, są dziwne odstępstwa technologiczne w poszczególnych dziedzinach przemysłu. Czy to jest w ogóle możliwe?

Moim zdaniem nie! Uważam, że człowiek jest ze swej natury „gadżeciarzem, takim „Homo Gadgeticus”.

Nigdy w historii ludzkości nie było tak, że jedno plemię czy „państwo” było na jednym stopniu rozwoju a drugie plemię lub sąsiednie państwo na zupełnie innym poziomie!

Wszak nawet gdy Grecy walczyli z armią Persów – to w armii perskiej było podobno więcej Greków jak w armii greckiej! Legiony rzymskie dostawały baty od „barbarzyńców”, czy to w Afryce Północnej, czy na Bałkanach czy na terenie Galii. Za „barbarzyńcami”, posługującymi się takimi samymi środkami walki, stały odpowiednie siły przemysłowo – gospodarczo – organizacyjne. Walczono tymi samymi metodami i za pomocą tych samych „narzędzi”.

Wynalazki i idee rozprzestrzeniają się po planecie z siłą wirusów!

Dlatego nie jest możliwy taki przypadek jak to opisałem, że Amerykanie w jakiejś dziedzinie byli dziesięciolecia czy setki lat za Europą!

Jak widać w tym co napisałem, pomysły na udoskonalenie silnika parowego jakie wymyślił Fitch – natychmiast wdrożył Trevithick.

Nie ma odizolowanych społeczeństw, nawet teraz jak gdzieś w brazylijskiej dżungli żyją „dzicy” Indianie, to już na ogół noszą koszulki bawełniane, takie jak masz Ty czy ja, i pewnie tam pisze na niej „I love NY” 🙂

Dlatego na przykładzie „SA-1855” widać, jak zaczęto na nowo kształtować historię. To modelowy przykład! W jednej dziedzinie techniki dołożyli 50 lat, w innej 100 lat. A jak weźmie się wszystko razem – „panoramicznie” – to wszystko trzeszczy w szwach!

Zauważmy jak spójne były społeczeństwa drugiej połowy XIX wieku! Wszędzie taki sam styl budowli, tak samo ubierali się ludzie – zarówno w Paryżu, Moskwie, NY, czy w Manaus!

Jak się pojawił gdzieś tramwaj – to zaraz były tramwaje we wszystkich miastach planety. Jak ktoś napisał ciekawą książkę – to czytali ją wszyscy! W oryginale lub w tłumaczeniach.

Te same opery, niemal w tym samym czasie wystawiali w Kairze, Wiedniu, NY czy w Brazylii.

Proszę sobie przypomnieć lata 80-te XX wieku. Polska, tak jak wszystkie kraje socjalistyczne, była „sankcjonowana” przez Zachód. Nie wolno było eksportować z Zachodu różnych technologii, takich jak choćby domowe komputery!

Czy to przeszkadzało komuś kto chciał, by ściągnąć z Zachodu komputer czy magnetowid? Sam byłem jednym z pierwszych ludzi w Polsce co sprowadził sobie z Anglii oszałamiającego Commodore-64. Mimo zakazu!

Pod koniec lat 80-tych ubiegłego wieku, w Polsce było najwięcej komputerów domowych na głowę niż w jakimkolwiek innym kraju Europy!

Podobnie było z książkami i czasopismami naukowymi. Bariery gospodarczo-polityczne i zimna wojna, nie przeszkadzały by na Zachodzie ukazywały się polskie książki. Z kolei zachodnia literatura i prace naukowe były w Polsce tłumaczone i natychmiast wydawane!

A polskie technologie kucia stali zostały szybko wdrożone na całym świecie!

Proszę zapomnieć bajania „histeryków” którzy wmawiają pokoleniom Polaków, że Zachód się rozwijał a u nas jedynie dzicz i lasy! Że wtedy gdy na Zachodzie zaczęto rozwijać przemysł, to podobno na terenie Rzeczpospolitej bawili się w berka na Dzikich Polach Polacy, Szwedzi i Kozacy (Tartarzy).

Proszę rozglądnąć się wokół siebie! Po wielu wojnach niewiele śladów zostało – ale dziwnym trafem – zostało sporo kościołów! Kto je budował? Do tego trzeba rozwiniętej technologii! A takie same świątynie były w Europie Zachodniej.

W celu znalezienia momentu „kiedy się to wszystko zaczęło” – bo niewątpliwie był taki moment – należałoby podchodzić jak Panowie Kamałow czy Wadim „Vaduhan” – w sposób panoramiczny. Badając technologię (czy jak Pan Stiepanienko – zasady i prawa ekonomiczne), by cofając się wstecz – powiedzmy od roku 1900 – znaleźć taki rok, w którym nagle pojawią się „niestykowki” technologiczne i kulturalne…

Rok w którym zaczęto fałszować naszą historię.

Wydaje mi się że ważne jest znalezienie konkretnego roku – kiedy zaczęto przerabiać naszą historię – i uważam że to jest możliwe!

Informacje ze świata

Jeszcze raz przypominam Czytelnikom, że jest to OPIS informacji zawartych w Scientific American 1855 a nie moja INTERPRETACJA!


Dzisiejszy „dziennik telewizyjny Anno 1855” zaczynamy od światowych informacji pogodowych:

Pogoda

Przy dobrej pogodzie ludzkie głosy dochodzą z jednego brzegu na drugi brzeg cieśniny Gibraltar, gdzie odległość między brzegami wynosi 10 mil. Jakaś wąska ta cieśnina?

Powstała nowa teoria wybuchów wulkanów. Polega ona na tym, że niektórzy wierzą iż centrum ziemi jest stopioną masą. Zauważa się,że jeżeli gdzieś są wulkany, to równocześnie nie ma tam trzęsień ziemi. Co roku notujemy w Europie wiele trzęsień ziemi. Trzęsienia ziemi były w latach: 1788, 1807 do 1817, potem trzęsienia trwały od 1834 aż do roku 1846. Wszystkie trzęsienia ziemi związane są z magnetyzmem. Pan Drummond twierdzi że wulkanizm to sprawa „elektrycznych fenomenów”. Trzęsieniom ziemi towarzyszą dźwięki „takie jak eksplozje artylerii”.

W Indiach przez dwa tygodnie były takie trzęsienia ziemi, że ziemia zachowywała się jak ocean. Ustalono że Wyspy Brytyjskie toną.

W latach 1851-1854 prowadzono badania w Alpach Francuskich. Ustalono, że granica wiecznego śniegu znajduje się na wysokości 3400 metrów – to jest o 700 metrów wyżej niż do tej pory podawały książki z fizyki i meteorologii.

W okolicach Norfolk (wybrzeże Anglii) w ciągu 13 lat znaleziono 2 tysiące kości zwierząt przedpotopowych (głównie słoni).

W Anglii trwa jeszcze zima (połowa marca 1855). W pierwszy tydzień lutego wszystko pokrył lód i śnieg, Tamiza powyżej Richmond całkowicie zamarzła. Statki parowe dopływają tylko do London Bridge. „The distess in England has been very great during the past winter, owing to the severe frost, by which the rivers and canals were all frozen for some weeks”

W Europie nadal jest bardzo zimno. (15 maj 1855)

Korespondenci donoszą o jakimś strasznym tornado w Bombaju

Nowa, wielka erupcja Wezuwiusza – widziana była w całej Europie. Zniszczone zostały całkowicie St Sebastiano, Massa, di Somme, Pollena (czerwiec 1855)

Z Europy dobiegają kolejne informacje o wybuchach Wezuwiusza (czerwiec 1855) Dodam, że kilka numerów dalej, sierpień – wrzesień, redakcja daje krótką notatkę o tym, że Wezuwiusz już się uspokoił, a w kraterze obserwuje się jezioro czerwonej lawy. Dodam jeszcze, że ponad 50 lat wcześniej, Wezuwiusz był obiektem pielgrzymek uczonych z całej Europy. Wspinał się na Wezuwiusza także Humboldt oraz jego brat – chyba na przełomie 1796/1797 – wyprawa ta odbyła się zaraz po śmierci ich matki (Marie-Elisabeth von Humboldt z domu Colomb https://de.wikipedia.org/wiki/Marie-Elisabeth_von_Humboldt ) – która nastąpiła w listopadzie 1796.

Panuje powszechna opinia, że walki o Sewastopol (artyleryjski ostrzał), spowodowały zaburzenia atmosferyczne nad Europą – gdzie trwają niezwykłe deszcze. Uczeni badają to zjawisko i zauważają ze tak samo było podczas wojny meksykańskiej. Wtedy gdy statki pod Ponsacola zaczęły do siebie strzelać, powstał wiatr który zniszczył te statki. Generalnie uważa się, że artyleria powoduje wiatry i burze – tak było pod Trafalgarem i pod Waterloo. (czerwiec 1855). Proszę zauważyć, że łączą ulewne deszcze i mrozy jakie zapanowały w Europie nie z erupcjami Wezuwiusza, ale z walkami o Krym. Bardzo dziwne!

Wystawa w Paryżu nie została otwarta w terminie (15 lipca 1855) bo nie była „dokończona aranżacja”. Panuje bardzo zimna i deszczowa pogoda. Stanowi to problem dla wystawiających, którzy muszą się bardzo ciepło ubierać. Korpus dyplomatyczny w swych cienkich ubiorach kontrastuje z ciepło ubranymi „cywilami” – szczególnie ciepło są ubrani Amerykanie (goście z USA). Otwarto już „świątynię pokoju” /nazywaną w innych miejscach „Pałacem Przemysłu” / – symbol przyjaźni i pokoju pomiędzy narodami.

Wiadomości polityczne

We Francji wolno obywatelom używać telegrafu, jest to widoczną oznaką iż jest to już wolny kraj

Na „apopleksję pulmonologiczną” (pulmonary apoplexy) 2 marca w Petersburgu zmarł rosyjski Imperator, Mikołaj!. Redakcja zastanawia się jak to wpłynie na wojnę w Europie i na cały świat. Jego tron zajmie młody książę Aleksander II, który ma 37 lat.

W Anglii ma powstać „Towarzystwo Aklimatyzacji” – roślin i zwierząt – takie jakie już działa we Francji. Stowarzyszenie ma sprowadzać rośliny i zwierzęta najlepiej nadające się do angielskiego klimatu.

W Europie od 9 dni trwa nieustanne bombardowanie Sewastopola przez aliantów.

Imperator Francji przebywał z małżonką w Anglii.

Konferencja w Wiedniu się nie udała. Rosja nie zgadza się na warunki proponowane przez Anglię i Francję by zredukować swe wpływy na Morzu Czarnym.

Na Krymie francuscy lekarze zużywają bardzo dużo chloroformu. Szczególnie po walkach pod Alma i i Inkermanem.

W Europie stronnik Garibaldiego próbował zamordować Imperatora Francji.

Brytyjski parlament zatwierdził pożyczkę w wysokości 16 mln funtów na potrzeby wojenne. Nadal bombardowany jest Sewastopol.

Brytyjczycy są bliscy uznania systemu metrycznego jako obowiązujący w ich kraju. Amerykanie też powinni tak zrobić – opinia Redakcji.

Wielki krok w Anglii – wprowadzono „podatek od wiedzy”. Anglia ma 25 mln obywateli i wydaje sporo gazet. Teraz 2 centy od każdej kopii gazety idą jako podatek. Liverpool liczy 400 tysięcy obywateli. Gazety kosztują od 6 do 12 centów.

We Francji działa Stowarzyszenie Aklimatyzacyjne które sprowadza do kraju zwierzęta i rośliny zdatne dla klimatu jaki panuje w tym kraju. Sprowadzono sorgo z Chin i odpowiednią kukurydzę z Ameryki. Autorzy „SA-1855” uważają że takie Stowarzyszenie powinno powstać w USA. W innych miejscach Redakcja dodaje, że w Anglii ma też powstać taka organizacja do sprowadzania roślin i zwierząt które mają być zaadoptowane do aktualnego klimatu Anglii.

W Anglii wprowadzono opłatę 2 centy za przesyłanie pocztą prasy. Wcześniej było to za darmo i zamawiana prasa docierała pocztą do adresata za darmo.

Koszty gazu w Anglii są nadmierne więc je obniżono z 4s 40d za 1000 stóp (feet). „A zauważmy że w Anglii płacą za gaz 3x więcej niż u nas w NY – 3$ za 1000 cubic feet)

W Neapolu zmarł major Brown, były szef linii kolejowej NY – Erie. Podupadł na zdrowiu w Rosji gdzie pracował na zlecenie cara Mikołaja, jako nadinspektor cesarskich kolei.

Amerykańscy mechanicy jadą do Rosji wizytować „Great Russian Railroad”. Będą też tam mechanicy z Anglii – „bo w związku z sytuacją wojenną, Anglików wesprą Amerykanie”. Nasuwa się pytanie. Gazeta cały czas informuje o walkach Anglików i Francuzów z Rosją o Sewastopol. Aliantów wspomagają aktywnie Amerykanie. A tu informacja o przyjacielskich wizytach Anglików i Amerykanów w Rosji.

Z Europy donoszą,że: „The Pope’s Government at Rome has made an annual appropriation of $ 10,000 for the en couragement of tree planting in the Papal States.” – rząd papieski będzie wydawał rocznie 10 tysięcy dolarów na sadzenie drzew „w krajach papieskich”.

Wiadomości ekonomiczno gospodarcze:

Bank Anglii wypłaca pracownikom bonus w wysokości 5% od ich zarobków.

Dzięki dobrej ziemi i klimatowi Francja jest największym producentem cukru na świecie. Pierwsze manufaktury zaczął zakładać Napoleon Bonaparte. 40 lat przed tym (jak Bonaparte zaczął zakładać te manufaktury), Francja sprowadzała cukier z kolonii. Teraz cukrownie budują także: Belgia, Niemcy i Rosja.

Wśród mahometan nadal króluje wymiana barterowa.

Po tegorocznym sezonie deszczowym w Marokko, Maurowie zaczęli w swych lasach zbiory gumy arabskiej. To w Mauretanii czy Marokko są pory deszczowe i lasy? Informacja z jesieni. To ta pora deszczowa była końcem lata?

Inżynierowie w Anglii strajkują – straty wynoszą już 30 tys funtów = 143 tysiące dolarów.

Rosjanie dostarczają świeże ryby na Maltę! A formalnie trwa wojna Aliantów europejskich z Rosją i Bosfor jest przez Francję i Anglię blokowany!

Prusy wprowadzają cła na stal z Anglii i redukują zamówienia.

Trwa całodobowa praca przy budowie kolei Petersburg – Warszawa. („Z Rosji do Polski” – dla Redakcji to oddzielne państwa, podobnie było przy opisach typów mąki. W innym wpisie była wspomniana „Tartaria”)

Zwiększają produkcję zbudowane w Czechach w 1850 kopalnie srebra.

Londyn podaje aktualne dane dotyczące wydobycia złota i srebra na świecie:

Produkcja złota na świecie – 114674 lb – 1846 do 365 950 lb w 1850 (wzrost o 219%)

W tonach – złoto / srebro (świat – według Londynu)
1801 – 19 / 856
1846 – 42 / 727
1850 – 134 / 978
1851 – 180 – 1002
1852 – 242 / 1027

Trzy lata temu odkryto w Walii złoto ( = 1852)

Powierzchnia Londynu wynosi 78029 akrów = 122 mile kwadratowe. Ilość mieszkańców szybko rośnie – teraz to 2 362 239 osób . Miasto posiada cztery bramy wejściowe, a wielkie kolumny ludzi czekają na wejście lub wyjście z miasta, co może stwarzać problemy przy konieczności szybkiej ewakuacji miasta.

Informacje ze Starego Sydonu, gdzie „Musselmanie” którzy rozkopują ziemię szukając skarbów, znaleźli trzy miedziane garnki ze skarbami złotymi, których wartość wynosiła 12 tysięcy USD. Po tym znalezisku przeprowadzono „wykopy na dużą skalę”. Teraz tam rozkopano starożytny cmentarz zwany „Mughorat Tubloon”, gdzie na głębokości 12 stóp obok starych murów natrafili na sarkofag z fenickimi inskrypcjami. Opis rzeźb na sarkofagu.

Niedaleko Heraclea, nad Morzem Czarnym w Turcji odkryto „pola doskonałego węgla”. Grubość pokładów – od 3-12 stóp. Turcy nie kwapią się z wydobywaniem tego węgla, który tak jest potrzebny brytyjskim parostatkom w czasie wojny na Krymie!

Sól z Libii i Egiptu pachnie amoniakiem!

W Anglii ustanowiono nowe monety srebrne = 0,01 funta i miedziane = 0,001 funta

Trwa bitwa pod Sewastopolem. Francuzi i Anglicy przerzucają nowe siły przez Konstantynopol, który jest przez nich rozbudowywany. Bardzo dużo amerykańskich statków bierze udział w przerzucaniu dziesiątków tysięcy żołnierzy i setek dział z Europy na Krym. Rosyjscy chirurdzy maja pełne ręce roboty pod Sewastopolem.

Redakcja zaprzecza informacjom o budowaniu w USA 84 okrętów wojennych dla Imperatora Rosji.

Wojna Krymska. Alianci zniszczyli muzeum starożytności w Kerczu.

Technika i budownictwo

Powstał kolejny most podwieszany Brunella.

W roku 1851 w Anglii przewieziono koleją 47 509 392 pasażerów, zginęło 113, rannych zostało 264. Długość linii kolejowych w Anglii wynosi 6800 mil.

Parowy statek La France popłynął na Morze Czarne ( rozwijał rekordowe 9 węzłów – mil na h).

Pod Bałakławą zatonął parowiec Arabia. Wynajęto go do przewozu żołnierzy francuskich na Krym.

Kończy się budowę mostu na Nilu, Wkrótce nastąpi otwarcie kolei z Aleksandrii do Kairu (130 mil).

Sukcesem zakończyła się wyprawa parowcem „Pleiad” w górę rzeki Niger. „Nikt nie zginął” spośród 66 osób biorących udział w wyprawie, W ekspedycji brali udział Europejczycy i „Afrykanie”. Nikt nie zachorował na febrę. Europejczycy zażywali codziennie chininę. To zupełnie nowa era eksploracji Afryki! Zakończenie ekspedycji – czerwiec 1854.

Informacje z wystawy paryskiej. Pałac Przemysłu budowało 3 tysiące robotników. Hala Maszynowa ma powierzchnię 40 tysięcy jardów kwadratowych.

Wystawy światowe są organizowane od roku 1798. Pierwsza taka była we Francji na Polach Marsowych. Inne kraje też zaczęły organizować takie wielkie wystawy (Włochy, Hiszpania, Belgia, Prusy, Rosja i Szwecja). Potem dopiero dołączyła Anglia z gigantycznymi wystawami (lata 1801 i 1802). Nagrody na tych dwóch angielskich wystawach otrzymali – Jaquart za maszynę do tkania jedwabiu, Carcel za swe lampy, Ternaux za wełnę itd. Czwarta wystawa w Anglii odbyła się w roku 1806. Pierwsze trzy wystawy czasów „restauracji” odbyły się 1819, 1823 i 1827. Kolejne wystawy – 1834, 1839 i 1844. Potem 1849. Do wystaw dołącza też Dublin i NY.

Wystawa paryska 1855. Otwarcie wystawy. Wiszą flagi USA oraz miast NY, Bostonu, Baltimore i Filadelfii, ale są źle zawieszone… Wejściówka kosztuje 5 franków = 94 centy. Pokazywane jest „kolosalne zwierciadło” – 10×17 stóp (St Goban), sztućce elektro-platerowane, maszynę do produkcji kopert, porcelanę z Sevres. Jest w Europie bardzo zimno. (15 maj 1855)

Amerykanie wystawiają w Paryżu model parowca o mocy silnika 2 tysiące koni. Niestety, model dotarł na wystawę uszkodzony.

Austria kopiuje amerykańskie rozwiązania statków parowych do kursowania po Dunaju.

Amerykanie pokazują na paryskiej wystawie18 nowych modeli maszyn do szycia, oraz wyroby z gumy indyjskiej wykonane przez Goodyear & Morey.

Wyliczenie ile stoisk wystawienniczych mają poszczególne kraje (Francja prawie 10 tysięcy, Anglia 2 tysiące, Austria 1800. Prusy 1200, Belgia 700, Hiszpania 500, Meksyk 104, USA około 100). Zwraca uwagę ilość stoisk wystawowych z Meksyku, która jest ciut większa jak z USA.

Anglicy prezentują nową metodę podnoszenia / podwieszania/ dzwonów kościelnych.

Bimingham prezentuje /chyba/ zestawy stołowe ze szkła / talerze, wazy/, ale „górne części” (pokrywki?) są wykonane z drewna. Pokazują także szklane „słupy” które „lepiej przenoszą światło”.

Pokazywane są na wystawie wielkie glazurowane wazy (chyba ceramiczne).

Sporo amerykańskich artykułów z Science American jest przedrukowywanych w Europie, na przykład informacje o amerykańskich pracach nad fotografią dagerotypową. Ale dagerotypy francuskie są bardzo kiepskie, lepsze są angielskie. Te z kolei nie dorównują amerykańskim. Redakcja uważa: „chyba dlatego, że amerykańskie niebo jest czystsze i bardziej słoneczne jak w Europie.”

W Londynie publikują mapę która ma zapobiegać kolizjom parowców.

W Anglii zastanawiają się jak przeciwdziałać wypadkom w przemyśle.

Ale numer!
Pan Lesseps, inżynier pracujący dla wicekróla Egiptu, proponuje ponowne otwarcie (uruchomienie – przywrócenie do użytku) kanału, który w dawnych czasach łączył Morze Śródziemne z Morzem Czerwonym, tak by mogły kanałem przepływać duże statki. Pan Lesseps deklaruje, że jest to proste i łatwe do wykonania zadanie. Te opinię potwierdzają badania innych inżynierów którzy sprawdzali teren pomiędzy morzami (Śródziemnym i Czerwonym).

Dalej tekst oryginalny: „In this great work the projectors are but following the footsteps of the earliest sovereigns of Egypt. Sesostris, Alexander, Caesar, Amron, the Arab conqueror, Napoleon I, and Mohamet Ali, each in his turn sought to open the communication. It is known, too, not only as a matter of history, but also by existing traces, that the canal was cut and long in use.

Redakcja komentuje informacje powyższą: „nie rozumiemy tego, musi być to jakaś pomyłka, bo przecież inżynier Le Per, który brał udział w wyprawie Napoleona I, raportował że nie jest to możliwe, gdyż różnica poziomów pomiędzy morzami (Śródziemnym i Czerwonym) wynosi 14 stóp. Ten błąd był wykryty kilka lat temu, podczas budowy kolei. Stary kanał Dariusza (Darius Hystapis) łączył jedynie Nil z Morzem Czerwonym i znajdował się dużo wyżej niż poziom Morza Śródziemnego. Ten stary kanał miał 150 stóp szerokości i 30 stóp głębokości i nie jest użytkowany od 12 stuleci.”

Kolejny odcinek opisu wystawy w Paryżu. Angole prezentują piwo i „beef”, Francuzi wino i prasy drukarskie, „silniejsze i dokładniejsze”.

Amerykanie piszą o wystawie w Paryżu, którą zamyka się w sobotę wieczór i otwiera w poniedziałek – bo niedziela jest „dniem świętym” – co bardzo dziwi opisującego to Amerykanina. Tłumaczą to „francuską bigoterią”. W Paryżu panuje moda na kolorowe włosy – trzy kolory są preferowane lub możliwe. Najpopularniejsze są kolory zielony i brązowy. Nowością na wystawie są „bruki asfaltowe”.

Projektuje się tunel podmorski z Anglii do Francji.

Wojna Anglików i Francuzów z Rosją (Krym), spowodowała wyścig zbrojeń. Wymyślono więc działo parowe. Perkins pracuje nad działem parowym od 1826. Na razie stosowano (udało się osiągnąć) ciśnienie 65 atm, wynalazca uważa że powinno być minimum 200 atmosfer.

Biografia Watta, który naprawiał modele starych silników i wpadł na całkiem nowy pomysł, zmieniający kierunek rozwoju cywilizacji. Nastąpiło to w roku 1765. Silniki parowe były znane od czasów Harona, ale były jednostronnego działania (tłok – cylinder) i były silnikami podciśnieniowymi – wtryskiwana zimna woda ochładzała przestrzeń cylindra powodując jego skok. Ale szybkie działanie podciśnienia powodowało rozpadanie się cylindra. Watt wymyślił dodatkowy kondensor. Jego przyjaciel W. Murdoch skonstruował taki silnik (model) w roku 1787. Watt wymyślił wiele innych urządzeń i zmarł w roku 1819 w wieku 84 lat. Miał początkowo problemy finansowe, ale potem doceniono jego zasługi bo jego silniki zużywały mniej paliwa. Rosja oferowała mu lukratywną posadę poprzez Sir John’a Robinsona, który był „szefem inżynierów w Rosji”. Nie znalazłem śladów Sir John Robinsona . Watt był bardzo bliski przyjęcia rosyjskiej oferty.

Kolejny opis Francji i Wystawy Paryskiej. Autor opisu nie tylko zwiedza wystawę ale także Niemcy i Francję. „Pałac St. Germain służy jako więzienie dla żołnierzy którzy są okupantami”. Na wystawie kanadyjski wynalazca pokazuje „pojazd jeżdżący po każdej drodze” i który może przewozić do 8 tuns ładunku. I aż 7 koni siły ma! Jakiś Amerykanin pokazuje broń cudowną, co kruszy kości żołnierzom wrogiej armii. Pokazywał to carowi a teraz tym jest zainteresowana Francja.

O wystawie paryskiej. Opisy kraju (Francja). O tym jak szampan Espernay stał się słynny na świecie, bo stacjonowali tam Rosjanie i wieść o nim rozesłali do przyjaciół na całym świecie. O Strasburgu i katedrze – budowli porównywalnej z piramidami. Autor wjeżdża do Niemiec. W Baden opisuje gorące źródła. Ruletka jet jedynym zajęciem odwiedzających Baden. Opis ruin zamku w Heidelbergu i wielkiej kolekcji antyków.

Złoty samorodek z Kalifornii pokazywany na wystawie w Paryżu okazał się tylko sztucznie pokryty złotem.

W Australii znaleziono nowy rodzaj węgla „żółtego”, który pali się lepiej jak zwykły węgiel czarny.

Rosjanie uruchomili kolej z Moskwy do Pieriekopu – stacja końcowa 100 mil na północ od Krymu. Linia liczy 800 mil i z tą linia Rosja ma teraz 1200 mil linii kolejowych. Francuzi budują na Krymie największą fortecę w Europie.

Na wystawie paryskiej, swoje laboratoria mieli Lavoisier, Gay Lussac, Chaptal, Dumas… Rosji na wystawie nie było, „bo się separuje od pokojowych aliantów”. Hitem wystawy jest torf jako paliwo z Europy centralnej. Próbuje się gazyfikować ten torf.

Pokazywano nowe świece, gdzie zamiast stearyny stosowana jest inna substancja, „wyekstrahowana z bitumów i asfaltów”. Te nowe świece dają więcej światła.

W Paryżu pokazano nowy metal – aluminium, który zastępuje platynę w bateriach dając lepszy prąd. W innym miejscu jest zapis, że w związku z tym, Francuzi planują wymienić wszystkie hełmy z brązu jakie używają francuscy żołnierze, na hełmy aluminiowe. Czyli do roku 1855 żołnierze używali hełmów z brązu a nie z blachy żelaznej!

Pokazano silnik elektryczny Paine’a / Page’a. Posiada on 30 stałych magnesów (każdy ważył 11 funtów). Silnik wykonuje 2600 obrotów na minutę. Pokazano nowe baterie elektryczne Grove’a.

Na końcu numeru rysunek i opis „Russian Infernal Maschine”. Ta maszyna piekielna to jakiś rodzaj podwodnych min, które blokowały dopływ do Kronsztadu, który chcieli zdobyć Francuzi i Anglicy.

O wystawie w Paryżu gdzie wystawiano wiele wyrobów z tytanu. Kilka razy wspomina się w SA-1855 wyroby wykonane z tytanu i aluminium ?????

Wiadomości rolnicze.

Nad Morzem Śródziemnym zaczęto uprawić „aegilops” – daje dobra mąkę!

O czasach elżbietańskich w Anglii, ludzie pracowali za jedzenie. W roku 1750 w Anglii i Walii mieszkało 6 mln ludzi. Jedli tylko żyto, jęczmień i owies. Teraz ludzie spożywają mąkę i ziemniaki. W 1846 roku żyło w Anglii i Walii 20 mln ludzi. Zadziwiający przyrost naturalny! W ciągu 96 lat Anglia i Walia są liczniejsze o 14 mln osób!
W Londynie bywa, że ludzie spożywają mięso krów i owiec. Ilość zwierząt nie rośnie jednak tak szybko jak ilość ludzi w Anglii. W roku 1750 krowa ważyła 370 funtów a owca 28 (sprzedawana na rynku) – teraz odpowiednio 800 i 80 funtów. W 1846 roku mieszkańcy Anglii i Walii skonsumowali jedzenie o wartości 180 mln funtów = 900 mln $, co przy 20 mln mieszkańców Anglii i Walii daje roczny wydatek na jednego mieszkańca 9 funtów = 45 dolarów

Francuzi spożywają ryby. Minister rolnictwa, przemysłu i robót publicznych Francji informuje, że do Paryża dostarcza się (chyba rocznie?) 150 tysięcy ryb – w tym samym czasie i bez strat. Są to pstrągi z jezior szwajcarskich oraz łososie z Renu.

Wiadomości z dziedziny fizyki

Jakiś podróżnik w czasie swej wyprawy po Andach i Amazonii notuje dziwne zmiany ciśnienia atmosferycznego.

Opis. Statek płynął do Australii. Miał odgromnik. Trafił go piorun i cztery dni kompas wariował, albo wskazywał źle albo stale się obracał. Wszystkie elementy metalowe znajdujące się na statku namagnetyzowały się.

Niemcy używają żab jako barometrów.

Krótki opis minerału „meerschaum”, spotykanego tylko w Piemoncie i Walii. Tartarzy z Tartarii używają go jako swego rodzaju mydła do czyszczenia ubrań. Turcy robią z tego słynne fajki.

Amerykańsko-rosyjska kompania próbowała wykopać w Jakucku studnię by znaleźć wodę. Dokopali się do głębokości 380 stóp i nadal była zmarzlina.

Profesorowie Bond i Cooley podróżują pomiędzy Europą a USA by ustalić prawidłową długość astronomiczną pomiędzy Greenwich a Harvard.

Reklamy i informacje medyczne!

Od 10 lat we Francji leczy się skutecznie „hydrofobię”. Ale proszę się skonsultować z lekarzem lub farmaceutą, bo XIX wieczna hydrofobia jest chorobą śmiertelną! Przypominam iż w innych miejscach SA-1855 opisuje „hydrofobię” jako strach wywołany szumem wody. Szum wody powoduje u wielu ludzi na całym świecie katatonię lub śmierć ze strachu! Początkowo sądziłem,że opisywane przypadki „hydrofobii” to zwykły wodowstręt związany ze wścieklizną. Jednak w jednym miejscu Redakcja opisuje przypadek „hydrofobii” jako paniczny strach przed dźwiękiem płynącej wody…

W 1849 roku Akademia francuska wyznaczyła nagrodę 100 tysięcy franków na pomysł na zwalczanie cholery azjatyckiej. Zadecydowano że żaden proponowany pomysł nie jest dobry i nikt nagrody nie dostał.

Lekarze szkoccy prowadzą doświadczenia z chloroformem jako środkiem znieczulającym. Pacjenci przestają całkiem oddychać. Czyli środek jest tak skuteczny, że powoduje śmierć pacjentów. A tymczasem na Krymie zarówno francuscy jak i rosyjscy lekarze w tym czasie używają ogromnych ilości chloroformu

Dużo wściekłych psów w Anglii Kilka wpisów dotyczy ludzkiego „wodowstrętu” i wściekłych psów na całym świecie.

Podsumowanie


Jako podsumowanie trzyczęściowego cyklu, niech służy przetłumaczony tekst Pana Andrieja Stiepanienki. Jest to jego celna uwaga do znalezionej przeze mnie i zamieszczonej w pierwszej części mapy:


Mapa jest z jakiejś znalezionej przeze mnie strony „wikipedystycznej” – a więc ma „papiesko-naukowy imprimatur”.

Wpis Andrieja Stiepanienki i niżej moje tłumaczenie:
https://chispa1707.livejournal.com/2832595.html

Когда в США повезли рабов. Kiedy do Ameryki przywieźli niewolników.

Pokażę mapę z pracy naszego polskiego sojusznika. Mapa z roku 1775, w południowej części stanów (gdzie jest niewolnictwo) żyje od 4 do 15% populacji.

Luizjana jest pusta, Floryda jest pusta, są tam tylko tylko Indianie i żadnych Murzynów.

Przypominam, że pierwsza bawełna uzyskała swoje znaczenie gospodarcze nie wcześniej niż w 1810 roku, a trzcina cukrowa mogła się zaaklimatyzować /dopiero/ w 1835 roku.

Oznacza to, że Murzyni zostali przewiezieni do Ameryki w latach 1810 – 1820, nie wcześniej!

A do tego momentu, już od 600 lat niewolnictwo było zakazane przez Wielka Brytanię (*), i jednocześnie już od 50 lat Brytyjczycy zatapiają statki przeklętych handlarzy niewolników.

Wniosek?

W roku 1775 jeszcze nie ma niewolników w USA!

.* – mój dopisek. Pierwsze zakazy handlu niewolnikami w Anglii wydano 600 lat wcześniej niż mapa z roku 1775.

Dopisek.

Pozwoliłem sobie przeglądnąć kilka przypadkowo wybranych numerów Scientific American, z lat 1860-1865, czyli z czasów Wojny Secesyjnej.

Nie zauważyłem ŻADNYCH zmian! Jedyną zmianą jest dwukrotnie większa objętość czasopisma – teraz liczy 16 stron.

Nie ma ŻADNYCH zmian w technologii! Dalej budują kilkukonne parostatki bocznokołowe. Dalej wybuchają kotły, dalej pnie niszczą parowce na amerykańskich rzekach! Jedyna innowacja, to pomysł na budowę gigantycznego parowca, o mocy silnika 4 tysiące (!!!!) koni mechanicznych.

Nie ma żadnych informacji o wojnie Północ – Południe, poza krótkimi notatkami które relacjonują „walki z buntownikami”. Nadal w Waszyngtonie obraduje Senat. Biorą w nim udział senatorowie ze Stanów Południowych. Senat przegłosowuje jakieś nowe ustawy podatkowe, na co senatorowie z Południa reagują wygwizdywaniem tych ustaw.

Powtarza się informacja z roku 1855 o rekordowym eksporcie amerykańskiego zboża do Europy. Ale tym razem, to nie Chicago ale Boston jest największym portem na planecie który eksportuje amerykańskie zboże…

 

Dalszego ciągu już raczej nie będzie…

UWAGA! Wszystkie podane informacje nie są wytworem fantazji Autora opracowania, gdyż rzeczywistość przechodzi ludzką wyobraźnię…

~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~

Spis treści:

Świat

O barterze panującym wśród mahometan [C]

Wystaw światowa w Anglii. Otwierał książę Albert i „weteran” Wellington [C]

Ile osób jest w Anglii, Prusach, Francji i Austrii,oraz ile listów wysyłają [C]

We Francji wolno używać telegrafu co jest oznaką że jest to już wolny kraj [C]

Trwa całodobowa praca przy budowie kolei Petersburg – Warszawa („Z Rosji do Polski” – dla Redakcji to oddzielne państwa) [D]

Prusy wprowadzają cła na stal z Anglii i redukują zamówienia [D]

Zbudowane w 1850 kopalnie srebra w Czechach powiększają produkcję [D]

Kolejny most podwieszany Brunella [D]

Rosjanie dostarczają świeże ryby na Maltę A formalnie trwa wojna Aliantów europejskich z Rosją i Bosfor jest przez Francję i Anglię blokowany! [D]

Karabin Sharpa przyjęty w armii brytyjskiej [D]

Po tegorocznym sezonie deszczowym w Marokko rozpoczęto zbiory gumy arabskiej (informacja z listopada – Novenber). W grudniu Maurowie zaczęli zbiory gumy arabskiej w swych lasach.. [E]

Inżynierowie w Anglii strajkują – straty 30 tys funtów = 143 tysiące dolarów [E]

W roku 1851 w Anglii przewieziono koleją 47509392 pasażerów zginęło 113, rannych 264. Długość linii kolejowych w Anglii 6800 – chyba mil. [E]

Produkcja złota na świecie – 114674 lb – 1846 do 365950 lb w 1850 (wzrost o 219%) [E]

W tonach – złoto / srebro (świat – według Londynu)
1801 – 19 / 856
1846 – 42 / 727
1850 – 134 / 978
1851 – 180 – 1002
1852 – 242 / 1027
[E]

Od 10 lat we Francji leczy się skutecznie „hydrofobię” [E]

Nad Morzem Śródziemnym zaczęto uprawić „aegilops” – daje dobra mąkę [F]

Przy dobrej pogodzie ludzkie głosy dochodzą z jednego brzegu na drugi. Chodzi o Gibraltar gdzie jest odległość między brzegami 10 mil [F]

Nowa teoria wybuchów wulkanów, polega na tym że niektórzy wierzą iż centrum ziemi jest stopioną masą. Jak są wulkany to nie ma trzęsień ziemi. Co roku jest wiele trzęsień ziemi. Pan Drummond twierdzi że wulkanizm to sprawa elektrycznych fenomenów. Trzęsienia ziemi: 1788, 1807 do 1817, potem 1834 aż do roku 1846. Wszystkie trzęsienia ziemi związane z magnetyzmem. Trzęsieniom ziemi towarzyszą dźwięki „jak eksplozje artylerii” [F]

W Indiach przez dwa tygodnie były takie trzęsienia ziemi że ziemia zachowywała się jak ocean. Wyspy Brytyjskie toną (?) [F]

Badania prowadzone w latach 1851-1854 w Alpach Francuskich. Granica wiecznego śniegu jest na wysokości 3400 metrów – to jest o 700 metrów wyżej niż do tej pory podawały książki z fizyki i meteorologii [1]

Bank Anglii wypłaca pracownikom bonus w wysokości 5% od ich zarobków [1]

Dzięki dobrej ziemi i klimatowi Francja jest największym producentem cukru na świecie. Pierwsze manufaktury zaczął zakładać Napoleon Bonaparte. 40 lat przed tym, Francja sprowadzała cukier z kolonii. Teraz cukrownie budują także: Belgia, Niemcy i Rosja. [1]

Czytelnik pyta czy Bóg stworzył świat w 6 dni. Redakcja odpowiada że to chyba dłużej trwało. Przy okazji piszą, że w okolicach Norfolk (wybrzeże Anglii) w ciągu 13 lat znaleziono 2 tysiące kości zwierząt przedpotopowych (głównie słoni). [1]

Parowy statek La France popłynął na Morze Czarne (9 węzłów na h) [1]

Pod Bałakławą zatonął parowiec Arabia. Wynajęto go do przewozu żołnierzy francuskich na Krym [1]

Zmarł rosyjski Imperator, Mikołaj! Zmarł na „apopleksję pulmonologiczną” (pulmonary apoplexy) 2 marca w Petersburgu. Redakcja zastanawia się jak to wpłynie na wojnę w Europie na cały świat. Jego tron zajmie młody książę Aleksander II, który ma 37 lat. [2]

Trzy lata temu odkryto w Walii złoto [2]

Opis zimy w Anglii. Pierwszy tydzień lutego wszystko pokrył lód i śnieg, Tamiza powyżej Richmond całkowicie zamarzła. Statki parowe dopływają do London Bridge. „The distess in England has been very great during the past winter, owing to the severe frost, by which the rivers and canals were all frozen for some weeks”. [2]

Kończy się budowę mostu na Nilu, Wkrótce otwarcie kolei z Aleksandrii do Kairu (130 mil) [2]

Sukcesem zakończyła się wyprawa parowcem „Pleiad” w górę rzeki Niger. „Nikt nie zginął” spośród 66 osób, W ekspedycji brali udział Europejczycy i Afrykanie. Nikt nie zachorował na febrę. Europejczycy zażywali codziennie chininę. To nowa era eksploracji Afryki! Zakończenie ekspedycji czerwiec 1854 [3]

O czasach elżbietańskich w Anglii gdzie ludzie pracowali za jedzenie. W roku 1750 w Anglii i Walii mieszkało 6 mln ludzi. Jedli tylko żyto, jęczmień i owies. Teraz ludzie spożywają mąkę i ziemniaki. W 1846 roku zyło w Anglii i Walii 20 mln ludzi. W Londynie spotyka się że ludzie spożywają mięso krów i owiec. Ilość zwierząt nie rośnie tak szybko jak ilość ludzi w Anglii. W roku 1750 krowa ważyła 370 funtów a owca 28 (sprzedawana na rynku) – teraz odpowiednio 800 i 80. W 1846 roku mieszkańcy Anglii i Walii skonsumowali jedzenie o wartości 180 mln funtów = 900 mln $, co przy 20 mln mieszkańców Anglii i Walii daje roczny wydatek na jednego mieszkańca 9 funtów = 45 dolarów [3]

Francuzi spożywają ryby. Minister rolnictwa, przemysłu i robót publicznych Francji informuje, że do Paryża dostarcza się (chyba rocznie?) 150 tysięcy ryb – w tym samym czasie i bez strat. Są to pstrągi z jezior szwajcarskich oraz łososie z Renu [3]

Powierzchnia Londynu wynosi 78029 akrów = 122 mile kwadratowe. Ilość mieszkańców szybko rośnie – teraz 2 362 239 osób . Miasto posiada cztery bramy wejściowe, wielkie kolumny ludzi czekają na wejście lub wyjście z miasta, co może stwarzać problemy przy konieczności szybkiej ewakuacji miasta. [3]

O jakimś strasznym tornado w Bombaju [4]

Św Paweł był mechanikiem [5]

W GB ma powstać „Towarzystwo Aklimatyzacji” – roślin i zwierząt – takie jakie już działa we Francji. Chodzi o sprowadzanie roślin i zwierząt najlepiej nadających się do angielskiego klimatu [5]

Informacje ze Starego Sydonu, gdzie „Musselmanie” rozkopują ziemię szukając skarbów, znaleźli trzy miedziane garnki ze skarbami złotymi, których wartość wynosiła 12 tysięcy USD. Po tym znalezisku przeprowadzono „wykopy na dużą skalę”. Teraz tam rozkopano starożytny cmentarz zwany „Mughorat Tubloon”, gdzie na głębokości 12 stóp obok starych murów natrafili na sarkofag z fenickimi inskrypcjami. Opis rzeźb na sarkofagu. [7]

W Europie od 9 dni trwa nieustanne bombardowanie Sewastopola przez aliantów. [9]

Imperator Francji przebywał z małżonką w Anglii. [9]

Konferencja w Wiedniu nie wyszła. Rosja nie zgadza się na warunki proponowane przez Anglię i Francję by zredukować swe wpływy na Morzu Czarnym. [9]

Na Krymie francuscy lekarze zużywają bardzo dużo chloroformu. Szczególnie po walkach pod Alma i i Inkermanem. [11]

W Europie stronnik Garibaldiego próbował zamordować Imperatora Francji. [11]

Brytyjski parlament zatwierdził pożyczkę w wysokości 16 mln funtów na potrzeby wojenne. Nadal bombardowany jest Sewastopol. [11]

Brytyjczycy są bliscy uznania systemu metrycznego jako obowiązujący w ich kraju. Amerykanie też powinni tak zrobić. [11]

Niedaleko Heraclea, nad Morzem Czarnym w Turcji odkryto pola doskonałego węgla. Grubość pokładów od 3-12 stóp. Turcy nie kwapią się z wydobywaniem tego węgla, który tak jest potrzebny brytyjskim parostatkom w czasie wojny na Krymie! [11]

Przeciwko Rosji Anglia zbudowała olbrzymim kosztem 6 okrętów, każdy wyposażony w armaty (68 pounder i 24 howitzer). Wyporność 1269 tuns burden, silnik 150 koni, napęd śrubowy. Okręty pokryte żelaznymi płytami grubości 4 cali. Płyty przykręcane śrubami do drewnianego kadłuba. Okręty już są podobno gotowe, ale rozwijają zawrotna prędkość 3 węzły, więc są nazywane „flotą na wojnę z krabami”… [12] ”Pounder” – prawdopodobnie armaty jednofuntowe, https://en.wikipedia.org/wiki/Caliber#Pounds_as_a_measure_of_cannon_bore; Howitzer – hufnica, prymitywna haubica https://en.wikipedia.org/wiki/Howitzer

O soli pachnącej amoniakiem z Libii i Egiptu [13]

Wystawa w Paryżu nie została otwarta w terminie (15 lipca) bo nie była „dokończona aranżacja”. Panuje bardzo zimna i deszczowa pogoda. Stanowi to problem dla wystawiających którzy muszą się bardzo ciepło ubierać. Korpus dyplomatyczny w swych ubiorach kontrastuje z ciepło ubranymi „cywilami” – szczególnie ciepło są ubrani Amerykanie (goście z USA). Otwarto jako „świątynię pokoju” by narody żyły w przyjaźni. [13]

Dalej o wystawie paryskiej. Pałac Przemysłu budowało 3 tysiące robotników. Hala Maszynowa ma powierzchnię 40 tysięcy jardów kwadratowych. [13]

Nowa, wielka erupcja Wezuwiusza – widziana w całej Europie. Zniszczone zostały całkowicie St Sebastiano, Massa, di Somme, Pollena [13]

W 1849 roku Akademia francuska wyznaczyła nagrodę 100 tysięcy franków na pomysł na zwalczanie cholery azjatyckiej. Zadecydowano że żaden proponowany pomysł nie jest dobry i nikt nagrody nie dostał. [13]

Jakiś podróżnik po Andach i Amazonii notuje dziwne zmiany ciśnienia atmosferycznego [13]

Opis. Statek płynął do Australii. Miał odgromnik. Trafił go piorun i cztery dni kompas wariował, albo wskazywał źle albo stale się obracał. Wszystkie elementy metalowe się namagnetyzowały. [13]

Niemcy używają żab jako barometrów[14]

Lekarze szkoccy prowadzą doświadczenia z chloroformem jako środkiem znieczulającym. Pacjenci przestają całkiem oddychać. [14]

Krótki opis minerału „meerschaum”, spotykanego tylko w Piemoncie, Walii. Tartarzy używaja jako rodzaju mydła do czyszczenia ubrań. Turcy robia z tego słynne fajki [14]

Amerykańsko-rosyjska kompania próbowała wykopać w Jakucku studnię by znaleźć wodę. Dokopali się do głębokości 380 stóp i nadal była zmarźlina [14]

Wystawy są organizowane od roku 1798. Pierwsza taka była we Francji na Polach Marsowych. Inne kraje też zaczęły organizować takie wielkie wystawy (Włochy, Hiszpania, Belgia, Prusy, Rosja i Szwecja). Teraz dołączyła Anglia z gigantycznymi wystawami (1801 i 1802). Nagrody na tych wystawach otrzymali – Jaquart za maszynę do tkania jedwabiu, Carcel za swe lampy, Ternaux za wełnę itd. Czwarta wystawa w Anglii odbyła się w roku 1806. Pierwsze trzy wystawy czasów „restauracji” odbyły się 1819, 1823 i 1827. Kolejne wystawy – 1834, 1839 i 1844. Potem 1849. Do wystaw dołącza Dublin i NY. [14]

O wystawie paryskiej. Otwarcie wystawy. Wiszą flagi USA oraz miast NY, Bostonu, Baltimore i Filadelfii, ale źle zawieszone… Wejściówka kosztuje 5 franków = 94 centy. Pokazują „kolosalne zwierciadło” – 10×17 stóp (St Goban), sztućce elektro-platerowane, maszynę do produkcji kopert, porcelanę z Sevres. Jest w Europie bardzo zimno. (15 maj 1855) [14]

Amerykanie wystawiają w Paryżu model parowca o mocy silnika 2 tysiące koni. Model dotarł na wystawę uszkodzony. [15]

Austria kopiuje amerykańskie rozwiązania statków parowych do kursowania po Dunaju [15]

Amerykanie pokazują 18 nowych modeli maszyn do szycia, oraz wyroby z gumy indyjskiej wykonanej przez Goodyear & Morey. [15]

Wyliczenie ile stoisk wystawienniczych mają poszczególne kraje (Francja prawie 10 tysięcy, GB 2 tysiące, Austria 1800. Prusy 1200, Belgia 700, Hiszpania 500, Meksyk 104, USA około 100) [15]

Anglicy prezentują nową metodę podnoszenia / podwieszania/ dzwonów kościelnych. [15]

Bimingham prezentuje chyba zestawy stołowe ze szkła, ale „górne części” (pokrywki?) są wykonane z drewna. Pokazują także szklane „słupy” które lepiej przenoszą światło. [15]

Pokazywane są na wystawie wielkie glazurowane wazy (chyba ceramiczne). [15]

Sporo amerykańskich artykułów z Science American jest przedrukowywanych w Europie, na przykład informacje o amerykańskich pracach nad fotografią dagerotypową. Ale dagerotypy francuskie są bardzo kiepskie, lepsze są angielskie. Te z kolei nie dorównują amerykańskim. Chyba dlatego, że amerykańskie niebo jest czystsze i bardziej słoneczne jak w Europie. [15]

Profesorowie Bond i Cooley podróżują pomiędzy Europą a USA by ustalić prawidłową długość astronomiczną pomiędzy Greenwich a Harvard [15]

W Londynie publikują mapę która ma zapobiegać kolizjom parowców [15]

W Anglii zastanawiają się jak przeciwdziałać wypadkom w przemyśle [15]

Wielki krok w Anglii – „podatek od wiedzy”. Anglia ma 25 mln obywateli i wydaje sporo gazet. Teraz 2 centy od każdej kopii gazety idą jako podatek. Liverpool liczy 400 tysięcy obywateli. Gazety kosztują od 6 do 12 centów. [15]

Ale numer!
Pan Lesseps, inżynier pracujący dla wicekróla Egiptu proponuje ponowne otwarcie (uruchomienie – przywrócenie do użytku) kanału który w dawnych czasach łączył Morze Śródziemne z Morzem Czerwonym, tak by mogły kanałem przepływać duże statki. Pan Lesseps deklaruje, że jest to proste i łatwe do wykonania zadanie. Te opinię potwierdzają badania innych inżynierów którzy sprawdzali teren pomiędzy morzami (Śródziemnym i Czerwonym). Dalej tekst oryginalny: „In this great work the projectors are but following the footsteps of the earliest sovereigns of Egypt. Sesostris, Alexander, Caesar, Amron, the Arab conqueror, Napoleon I, and Mohamet Ali, each in his turn sought to open the communication. It is known, too, not only as a matter of history, but also by existing traces, that the canal was cut and long in use.

Redakcja komentuje informacje powyższą: „nie rozumiemy tego, musi być to jakaś pomyłka, bo przecież inżynier Le Per, który brał udział w wyprawie Napoleona I, raportował że nie jest to możliwe, gdyż różnica poziomów pomiędzy morzami (Śródziemnym i Czerwonym) wynosi 14 stóp. Ten błąd był wykryty kilka lat temu, podczas budowy kolei. Stary kanał Dariusza (Darius Hystapis) łączył jedynie Nil z Morzem Czerwonym i znajdował się dużo wyżej niż poziom Morza Śródziemnego. Ten stary kanał miał 150 stóp szerokości i 30 stóp głębokości i nie jest użytkowany od 12 stuleci.” [15]

Z Europy dobiegają kolejne informacje o wybuchach Wezuwiusza [15]

Kolejny odcinek opisu wystawy w Paryżu. Angole prezentują piwo i „beef”, Francuzi wino i prasy drukarskie, silniejsze i dokładniejsze. [15]

Walki o Sewastopol (artyleryjski ostrzał) spowodowały zaburzenia atmosferyczne nad Europą – niezwykłe deszcze. Uczeni badają to zjawisko i zauważają ze tak samo było podczas wojny meksykańskiej. Wtedy jak statki pod Ponsacola zaczęły do siebie strzelać, powstał wiatr który zniszczył statki. Generalnie uważa się że artyleria powoduje wiatry i burze – tak było pod Trafalgarem i pod Waterloo. [15]

Dużo wściekłych psów w Anglii [16]

O wystawie w Paryżu którą zamyka się w sobotę wieczór i otwiera w poniedziałek bo niedziela jest „dniem świętym” co bardzo dziwi opisującego to Amerykanina. Tłumaczą to „francuską bigoterią”. Panuje moda na kolorowe włosy – trzy kolory są preferowane lub możliwe. Najpopularniejsze są kolory zielony i brązowy. Opis „bruków asfaltowych” – nowość. [16]

Wojna Anglików i Francuzów z Rosją (Krym), spowodowała wyścig zbrojeń. Wymyślono działo parowe. Perkins pracuje nad działem parowym od 1826. Na razie stosowano ciśnienie 65 atm, wynalazca uważa że powinno być minimum 200. [17]

Projektuje się tunel podmorski z Anglii do Francji [17]

Biografia Watta, który naprawiał modele starych silników i wpadł na całkiem nowy pomysł, zmieniający kierunek rozwoju cywilizacji. Nastąpiło to w roku 1765. Silniki parowe były znane od czasów Harona, ale były jednostronnego działania (tłok – cylinder) i były silnikami podciśnieniowymi – wtryskiwana zimna woda ochładzała przestrzeń cylindra powodując jego skok. Ale szybkie działanie podciśnienia powodowało rozpadanie się cylindra. Watt wymyślił dodatkowy kondensor. Jego przyjaciel W. Murdoch skonstruował taki silnik (model) w roku 1787. Watt wymyślił wiele innych urządzeń i zmarł w roku 1819 w wieku 84 lat. Miał początkowo problemy finansowe, ale potem doceniono jego zasługi bo jego silniki zużywały mniej paliwa. Rosja oferowała mu lukratywną posadę poprzez Sir John’a Robinsona, który był „szefem inżynierów w Rosji”. Nie znalazłem śladów Sir John Robinsona. Watt był bardzo bliski przyjęcia rosyjskiej oferty. [17]

Opis Francji i Wystawy Paryskiej. Pałac St. Germain służy jako więzienie dla żołnierzy którzy są okupantami? Na wystawie kanadyjski wynalazca pokazuje pojazd jeżdżący po każdej drodze i który może przewozić do 8 tuns ładunku. 7 Koni siły ma! Jakiś Amerykanin pokazuje broń cudowną co kruszy kości żołnierzom wrogiej armii. Pokazywał to carowi a teraz tym jest zainteresowana Francja [17]

O wystawie paryskiej. Opisy kraju (Francja). O tym jak szampan Espernay stał się słynny na świecie bo stacjonowali tam Rosjanie i wieść o nim rozesłali do przyjaciół. O Strasburgu i katedrze – budowli porównywalnej z piramidami. Autor wjeżdża do Niemiec. W Baden opisuje gorace źródła. Ruletka jedynym zajęciem. Ruiny zamku w Heidelbergu i wielka kolekcja antyków. [18]

W GB ustanowiono nowe monety srebrne = 0,01 funta i miedziane = 0,001 funta [18]

Złoty samorodek z Kalifornii pokazywany w Paryżu okazał się tylko sztucznie pokryty złotem [18]

W Australii znaleziono nowy rodzaj węgla „żółtego”, który pali się lepiej jak zwykły [18]

Opis wystawy w Paryżu [19

O bitwie pod Sewastopolem. Francuzi i Anglicy przerzucają nowe siły przez Konstantynopol, który jest rozbudowywany przez nich. Bardzo dużo amerykańskich statków bierze udział w przerzucaniu dziesiątków tysięcy żołnierzy i setek dział na Krym. Wspomniany statek Ericsson, który teraz jest parowy a wcześniej miał silnik Stirlinga. Rosyjscy chirurdzy maja pełne ręce roboty pod Sewastopolem. [19

Rosjanie uruchomili kolej z Moskwy do Pieriekopu – 100 mil na północ od Krymu. Linia liczy 800 mil i z tą linia Rosja ma teraz 1200 mil linii kolejowych. Francuzi budują na Krymie największą fortecę w Europie. [19

Redakcja zaprzecza informacjom o budowaniu w USA 84 okrętów wojennych dla Imperatora Rosji [19

Wojna Krymska. Alianci zniszczyli muzeum starożytności w Kerczu [20]

O wystawie paryskiej, gdzie były laboratoria. Miał je Lavoisier,Gay Lussac, Chaptal, Dumas… Rosji na wystawie nie było, bo się separuje od pokojowych aliantów.
Hitem był torf jako paliwo z Europy centralnej. Próbują gazyfikowac torf.
Nowe świece, zamiast stearyny inna substancja, wyekstrahowana z bitumów i asfaltów. Dają więcej światła. (Wystawa Paryż) [20]

W Paryżu pokazano nowy metal – aluminium, który zastępuje platynę w bateriach dając lepszy prąd. [20]

Pokazano silnik elektryczny Paine’a / Page’a. 30 stałych magnesów (każdy ważył 11 funtów). 2600 obrotów na minutę. Opis baterii Grove’a (Paryż) [20]

Na końcu numeru rysunek i opis „Russian Infernal Maschine”. Jakiś rodzaj podwodnych min które blokowały dopływ do Kronsztadu, którzy chcieli zdobyć Francuzi i Anglicy [20]

O wystawie w Paryżu gdzie wystawiano wiele wyrobów z tytanu. [21]

We Francji działa Stowarzyszenie Aklimatyzacyjne które sprowadza do kraju zwierzęta i rośliny zdatne dla klimatu jaki panuje w tym kraju. Sprowadzono sorgo z Chin i odpowiednią kukurydzę z Ameryki. Autorzy pisma uważają że takie Stowarzyszenie powinno powstać w USA. W innych miejscach Redakcja dodaje, że w Anglii ma też powstać taka organizacja do sprowadzania roślin i zwierząt które mają być zaadoptowane do aktualnego klimatu Anglii. [21]

W Anglii wprowadzono opłatę 2 centy za przesyłanie pocztą prasy. Wcześniej było to za darmo [23]

Koszty gazu w Anglii są nadmierne więc je obniżono z 4s 40d za 1000 stóp (feet). „A zauważmy że w Anglii płaca 3x więcej niż u nas w NY – 3$ za 1000 cubic feet) [23]

W Neapolu zmarł major Brown, szef linii kolejowej NY – Erie. Podupadł na zdrowiu w Rosji gdzie pracował na zlecenie cara Mikołaja [23]

Amerykańscy mechanicy jada do Rosji wizytować „Great Russian Railroad”. Będą też tam mechanicy z Anglii – w związku z sytuacją wojenną Anglików wesprą Amerykanie Nasuwa się pytanie. Gazeta cały czas informuje o walkach Anglików i Francuzów z Rosją o Sewastopol. Aliantów wspomagają aktywnie Amerykanie. A tu informacja o przyjacielskich wizytach Anglików i Amerykanów w Rosji. [24]

Z Europy: „The Pope’s Government at Rome has made an annual appropriation of $ 10,000 for the en couragement of tree planting in the Papal States.

LINKI

[A]
Scientific American Volume 04b Number 41 (June 1849)
https://archive.org/stream/scientific-american-1849-06-30/scientific-american-v04-n41-1849-06-30#page/n7/mode/2up

[B]
Scientific American Volume 04b Number 43 (July 1849)
https://archive.org/stream/scientific-american-1849-07-14/scientific-american-v04-n43-1849-07-14#page/n0/mode/2up

[C]
Scientific American Volume 06 Number 28 (March 1851
https://archive.org/stream/scientific-american-1851-03-29/scientific-american-v06-n28-1851-03-29#page/n1/mode/2up

[D]
Scientific American Volume 07 Number 35 (May 1852)
https://archive.org/stream/scientific-american-1852-05-15/scientific-american-v07-n35-1852-05-15#page/n0/mode/2up

[E]
Scientific American Volume 07 Number 41 (June 1852)
https://archive.org/stream/scientific-american-1852-06-26/scientific-american-v07-n41-1852-06-26#page/n0/mode/2up

[F]
Scientific American Volume 08 Number 33 (April 1853 )
https://archive.org/stream/scientific-american-1853-04-30/scientific-american-v08-n33-1853-04-30#page/n0/mode/2up

[1]
Scientific American Volume 10 Number 27 (March 1855)
https://archive.org/stream/scientific-american-1855-03-17/scientific-american-v10-n27-1855-03-17#page/n0/mode/2up
Rocznik zaczyna się od numeru 27

[2]
Scientific American Volume 10 Number 28 (March 1855 )
https://archive.org/stream/scientific-american-1855-03-24/scientific-american-v10-n28-1855-03-24#page/n0/mode/2up

[3]
Scientific American Volume 10 Number 29 (March 1855)
https://archive.org/stream/scientific-american-1855-03-31/scientific-american-v10-n29-1855-03-31#page/n0/mode/2up

[4]
Scientific American Volume 10 Number 30 (April 1855 )
https://archive.org/details/scientific-american-1855-04-07

[5]
Scientific American Volume 10 Number 31 (April 1855 )
https://archive.org/stream/scientific-american-1855-04-14/scientific-american-v10-n31-1855-04-14#page/n0/mode/2up

[6]
Scientific American Volume 10 Number 32 (April 1855)
https://archive.org/stream/scientific-american-1855-04-21/scientific-american-v10-n32-1855-04-21#page/n0/mode/2up

[7]
Scientific American Volume 10 Number 33 (April 1855 )
https://archive.org/stream/scientific-american-1855-04-28/scientific-american-v10-n33-1855-04-28#page/n0/mode/2up

[8]
Scientific American Volume 10 Number 34 (May 1855 )
https://archive.org/stream/scientific-american-1855-05-05/scientific-american-v10-n34-1855-05-05#page/n0/mode/2up

[9]
Scientific American Volume 10 Number 35 (May 1855)
https://archive.org/stream/scientific-american-1855-05-12/scientific-american-v10-n35-1855-05-12#page/n0/mode/2up

[10]
Scientific American Volume 10 Number 36 (May 1855 )
https://archive.org/stream/scientific-american-1855-05-19/scientific-american-v10-n36-1855-05-19#page/n0/mode/2up

[11]
Scientific American Volume 10 Number 37 (May 1855)
https://archive.org/stream/scientific-american-1855-05-26/scientific-american-v10-n37-1855-05-26#page/n0/mode/2up

[12]
Scientific American Volume 10 Number 38 (June 1855)
https://archive.org/stream/scientific-american-1855-06-02/scientific-american-v10-n38-1855-06-02#page/n0/mode/2up

[13]
Scientific American Volume 10 Number 39 (June 1855)
https://archive.org/stream/scientific-american-1855-06-09/scientific-american-v10-n39-1855-06-09#page/n0/mode/2up

[14]
Scientific American Volume 10 Number 40 (June 1855 )
https://archive.org/stream/scientific-american-1855-06-16/scientific-american-v10-n40-1855-06-16#page/n0/mode/2up

[15]
Scientific American Volume 10 Number 41 (June 1855 )
https://archive.org/stream/scientific-american-1855-06-23/scientific-american-v10-n41-1855-06-23#page/n0/mode/2up

[16]
Scientific American Volume 10 Number 42 (June 1855)
https://archive.org/stream/scientific-american-1855-06-30/scientific-american-v10-n42-1855-06-30#page/n0/mode/2up

[17]
Scientific American Volume 10 Number 43 (July 1855)
https://archive.org/stream/scientific-american-1855-07-07/scientific-american-v10-n43-1855-07-07#page/n0/mode/2up

[18]
Scientific American Volume 10 Number 44 (July 1855)
https://archive.org/stream/scientific-american-1855-07-14/scientific-american-v10-n44-1855-07-14#page/n0/mode/2up

[19]
Scientific American Volume 10 Number 45 (July 1855)
https://archive.org/stream/scientific-american-1855-07-21/scientific-american-v10-n45-1855-07-21#page/n0/mode/2up

[20]
Scientific American Volume 10 Number 46 (July 1855)
https://archive.org/stream/scientific-american-1855-07-28/scientific-american-v10-n46-1855-07-28#page/n0/mode/2up

[21]
Scientific American Volume 10 Number 47 (August 1855)
https://archive.org/stream/scientific-american-1855-08-04/scientific-american-v10-n47-1855-08-04#page/n0/mode/2up

[22]
Scientific American Volume 10 Number 48 (August 1855 )
https://archive.org/stream/scientific-american-1855-08-11/scientific-american-v10-n48-1855-08-11#page/n0/mode/2up

[23]
Scientific American Volume 10 Number 49 (August 1855 )
https://archive.org/stream/scientific-american-1855-08-18/scientific-american-v10-n49-1855-08-18#page/n0/mode/2up

[24]
Scientific American Volume 10 Number 50 (August 1855
https://archive.org/stream/scientific-american-1855-08-25/scientific-american-v10-n50-1855-08-25#page/n0/mode/2up

[25]
Scientific American Volume 10 Number 51 (September 1855)
https://archive.org/stream/scientific-american-1855-09-01/scientific-american-v10-n51-1855-09-01#page/n0/mode/2up

[26]
Scientific American Volume 10 Number 52 (September 1855)
https://archive.org/stream/scientific-american-1855-09-08/scientific-american-v10-n52-1855-09-08#page/n0/mode/2up

============================================
Do tłumaczenia tekstów można stosować na przykład:
http://free-website-translation.com/

============================================

7 uwag do wpisu “♫ – OFF TOPIC – Scientific American 1855 (część 3)

 1. Podsyłam niniejszym kilka ciekawych linków Pani „Mudra Ptica” – polecam Czytelnikom Jej blog: https://mudraya-ptica.livejournal.com/

  O „Klanie Brunel’ów”
  https://mudraya-ptica.livejournal.com/314854.html

  O inżynierach i statkach
  https://mudraya-ptica.livejournal.com/314955.html

  O światowych wystawach XIX wieku
  https://mudraya-ptica.livejournal.com/313035.html

  Bardzo ciekawy obraz „Pałacu Przemysłu” z wystawy w roku 1855 w Paryżu. Scientific American w każdym z numerów roku 1855 zamieszcza korespondencje i informacje z tej wystawy.

  Proszę zwrócić uwagę, że Paryż wygląda „jakby go nie było” – i dopiero go budowali (odbudowywali)?

  Jeszcze jeden wpis na temat wystaw światowych
  https://mudraya-ptica.livejournal.com/313937.html
  Bardzo ciekawe – o wystawach w Rosji

  W roku 1829 wystawiano maszynę parową o mocy 2 KM
  W roku 1833 maszynę parową „wysokocisnieniową”, oraz maszynę poligraficzną dzięki której można drukować z dwóch stron na raz na jednej kartce papieru.
  Na wystawie z roku 1839 pokazano maszynę parową o mocy 5 KM, oraz pierwsze wyroby wykonane z gumy.

  Widzę, że w „wikipediach” jest ogromna ilość zupełnie sprzecznych informacji dotyczących maszyn parowych, lokomotyw i statków. Poczułem się niejako zobowiązany (jako w pewnym sensie „fachowiec w tej branży” 🙂 ) by napisać Państwu krótkie kompendium na temat parowych silników oraz parowozów i statków parowych. Postaram się zrobić prosty wykład, dzięki któremu będą mogli Państwo od razu zidentyfikować datę wykonania – na przykład lokomotywy – oglądając jakies zdjęcie czy starą grafikę.. Wtedy wiele spraw stanie się jasne i oczywiste…

  Fish-belly cast-iron rails from the Cromford and High Peak Railway

  An early Stephenson locomotive


  Great Western Rly., tor „brunelowski”

  Polubione przez 1 osoba

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s