09.08.2017 – Syria: 678 dzień sprzątania świata…


Syryjskie Ministerstwo Obrony ogłosiło, że miasta na południowym wschodzie prowincji Rakka są zabezpieczone i wolne od materiałów wybuchowych. Zachęca tym samym do powrotu jej mieszkańców.

Źródło: https://www.almasdarnews.com/article/syrian-mod-declares-southeast-raqqa-safe-encourages-return-displaced-residents

W związku z urlopem Andrzeja tworzę pusty wpis do kolejnego dnia wojny w Syrii. Zapraszam do dzielenia się bieżącymi informacjami z frontu.

Reklamy

47 uwag do wpisu “09.08.2017 – Syria: 678 dzień sprzątania świata…

 1. Od 1 października w Polsce obowiązywać będzie poprzedni wiek emerytalny: kobiety będą mogły przejść na emeryturę w wieku 60 lat, mężczyźni – w wieku 65 lat.

  Czytaj więcej na http://fakty.interia.pl/raporty/raport-unia-europejska/polska-w-ue/news-szef-msz-o-watpliwosciach-ke-ws-wieku-emerytalnego-polityka-,nId,2427052#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

  Polska na powaznie zaczyna obgryzać unijnego prawie trupa.
  Mozliwe, ze podejmie sprawę odszkodowań od Niemiec, co już będzie jawnym wypięciem sie na szkopów.
  Silny wsparciem USA San Escobar jawnie kopie dołek dla eurokołchozu w obecnym kształcie.
  Czy to jest działanie w interesie Europy (nie UE), czy przeciw?
  Wiadomo tylko, że usmani kazali

  Polubione przez 5 ludzi

  • Kopie dolek raczej sobie a nie EU. Wiek emerytalny mozna obnizac, ale co na to finanse publiczne? ZUS jest upadlym trupem wiec za zmiany zaplaci podatnik. Aby komus cos dac trzeba komus zabrac. Nie ma nic za darmo. A co do UE, to sugerowalbym przeanalizowac najnowsze date makroekonomiczne a nie bazowac na tych z 2015 lub 2016. Nie jest tak zle z ta Unia – corax szybciej wychodzi z dolka. Wielka Brytania natomiast ciraz bardziej sie pogrsza. „Brexit means Brexit”… 🙂

   Polubione przez 2 ludzi

   • Niemcy (UE) nie mają wyboru. Jeśli marzą o dotychczasowym dobrobycie bez protektoratu USA to siłą rzeczy muszą zacząć współprace gospodarczą z Rosją. USA na to nie pozwolą bo to bedzie poważna siła ktora moze im wyrwać hegemonię . Dlatego wlasnie widzimy że Polska szarpie się z Niemcami na rozkaz USA wbrew Polskiej racji stanu… Dlatego tez widzimy bajania o miedzymorzu jako buforu i prowokatora przeciwko wspópracy Niemiec z Rosją…

    Polubione przez 2 ludzi

     • Jaki ochłap moze moze spasc z tej strony?? Rakety patriot zebysmy za szybko nie zdechli czy gaz z ameryki za 2razy wiecej niz od ruskich?…

      Polubienie

     • co do tych przesławnych rakiet Patriot to ostatnio troche sie wczytałem w temat i dotarłem do ciekawych faktów nie znanych szerszej gawiedzi w PL. Amerykańska bateria Patriotów liczy sobie 4 wyrzutnie po 16 pocisków (razem 64).
      Z uwagi na cenę, Polska planuje miec tylko 3 wyrzutnie w baterii po 8 pocisków (3 x 8 = 24).
      Oczywiscie MON ogłosi, ze mamy tyle a tyle baterii i jest super. Ciemny naród to kupi i będzie hurra-optymizm jednak polska bateria bedzie mieć 2 i pół razy słabszy potencjał od baterii amerykańskiej.
      Podobne nowe pociski beda bardzo dobre, ale nadal nie bedzie radaru okręznego a więc sam system nadal bedzie posiadał dużą wadę w porównaniu np.: do S-400
      Jesli koszt tego systemu rzeczywiście będzie tak wielki jak prasa informuje, to mozliwe, że Polska kupi inny system od nazi-izraela lub innego dostawcy (jesli w ogóle kupi…).

      Polubione przez 1 osoba

    • wzrost PKB w Euro sterfie. +0,5% w pierwszym kwartale oraz +0,6% w drugim (bardzo dobre dane). Coraz niższe oprocentowanie obligacji krajów z grupu PIIGS (szczególnie Włoch). ECB planuje ograniczenie QE (FED to juz zrobił kilka m-cy temu, teraz czas na Europę).
     Coraz więcej krajów prognozuje wzrost PKB w tym roku na +3% a co najmniej 4 kraje na ponad +4%.
     Poprawia się tez sytuacja na rynku pracy i to bardzo.
     Wielka Brytania natomist rozwija się jako jedna z 5-ciu najwolniej rosnacych gospodarek w EU. Jesli Saudowie im nie pomoga mordujac więcej jemeńczyków i Syryjczyków to za 2 lata w UK będzie recesja a być moze nawet ograniczona wojna domowa na tle narodowościowym

     Polubione przez 1 osoba

     • O tym jak bedzie w Europie decydują poszczególne geostrategie danych państw. Dopiero potem, z tego rodzi się ekonomia ktora jest lepsza lub gorsza. A z tą wojną ograniczoną na tle narodowosciowym to nie wydaje mi się realne…
      Pozdrawiam.

      Polubione przez 1 osoba

     • w UK juz się dzieją nieciekawe dla Polaków rzeczy. Napady na ludzi ze Wschodniej Europy sa na poządku dziennym. Muzułmanie i Afrykanczycy coraz bardziej dają o sobie znać (zamachy, protesty szczegołnie jak spalił sie wierzowiec z biednymi ludźmi).
      Napdy band na skuterach w Londynie sa na pożadku dziennym. Coraz bardziej popularne sa napady z urzyciem substancji żrących.
      Jak UK bedzie w recesji to musza nastapic cięcia w bardzo hojnym systemie zasiłków – wtedy poleje sie krew a miasta zapłona (tak jak to było w 2011 roku). Polacy i Rumuni oberwa przy okazji, bo to przeciez ich wina.
      Armia została zredukowana do poziomu niemal szczatkowego. Policja została zredukowana o co najmniej 1/4.
      mimo tych wszystkich cięć i oszczędnosci az do 3-go kwartału 2016 roku zadłuzenie nadal ostro rosło (teraz jest trochę inaczej bo po cichu podniesiono wiele podatków i opłat).

      Polubione przez 2 ludzi

     • 0.5% wzrost to jest recesja. To by oznaczało że 3 kraje sa na plusie a reszta ma minus. A ten wzrost PKB to dodruk kasy, kasy więcej w obrocie i już można zanotować wzrost. PKB to najbardziej kłamliwy wyznacznik który można łatwo zmanipulować za to najchętniej podawany. QE to drukowanie pieniądza żeby wykupić obligacje, bardzo fajnie nazwane żeby szarak nie wiedział o co chodzi.

      Polubione przez 3 ludzi

     • Mam takie pytanie?
      „Wielka Brytania natomist rozwija się jako jedna z 5-ciu najwolniej rosnacych gospodarek w EU. Jesli Saudowie im nie pomoga mordujac więcej jemeńczyków i Syryjczyków to za 2 lata w UK będzie recesja a być moze nawet ograniczona wojna domowa na tle narodowościowym”
      Co będzie jeżeli saudowie dostaną w cztery litery w Jemenie, a Assad nie da sobie dmuchać w wentyl

      Polubienie

     • „Co będzie jeżeli saudowie dostaną w cztery litery w Jemenie, a Assad nie da sobie dmuchać w wentyl”
      Nie postawiłbym nawet złotówki na taka ewentualność. Biorąc potencjał militarny saudów i fakt, że Huti w jemenie zostali niemal odcięci od portów (jedyna droga zaopatrzenia) to powstańcom bedzie cięzko wygrać (SIC).
      Syria? – wszystko zalezy od humoru Putina. Nie tylko saudowie tam mącą ale też usa, nazi-izrael, Turcja a nawet Jordania.
      O ile wpływ Kataru, saudów czy Turcji może uda się zneutralizować, to ciezko będzie pozbyc się usa i ich władców z nazi-izraela.
      Społecznie i gospodarczo Syria jest niemal trupem. Prawie 1/3 ludności uciekla z kraju. 200,000+ zginęło, pewnie 3 razy tyle jest inwalidów i rannych (w przyblizeniu). Korupcja osiaga niebywałe rozmiary (nawet w armii).
      Nawet jesliby udało się Assadowi zapanować nad sytuacją i odzyskac kontrole nad granicami zewnętrznymi, to bez pomocy humanitarnej bedzie to kraj non stop lękany niepokojami społecznymi. Odbudowa zniszczonego kraju bedzie niezwykle kosztowna a bez funduszy na o bedzie Syrii bardzo ale to bardzo cięzko

      Polubione przez 1 osoba

     • Leganox2, a co sprawiło, że tutaj wróciłeś ze swoją propagandą? Czyżby wtryskarka, na której pracujesz podpierając się dwoma paszportami uległa awarii i teraz masz czas ponownie na przedruk propagandowych ulotek? Teraz delikatniej działasz, ale mimo wszystko korupcja ( nie tylko w policji i armii) i bycie niemal trupem w twoim kraju, to standard…

      Polubienie

  • Zanim gruby schudnie to chudy zdechnie , tak mawiają w moich stronach a radość z kłopotów UE to taki rodzaj masochizmu uprawianego przez pewne środowiska Lepszego Sortu. Nasza gospodarka ściśle związana jest z gospodarką UE a zwłaszcza Niemiec i kłopoty tychże odbija się zwielokrotnione na nas a liczyć na to że usmani przyjdą nam z pomocą jest co najmniej naiwne. W usmańskim świecie nasze miejsce i rola jest mniej więcej tam gdzie jest miejsce Ukrainy . Mamy stanowić bufor pomiędzy UE a Rosją i na tym się nasza rola kończy. Zamiast byc mostem pomiędzy wschodem a zachodem stajemy się szybko rowem z gnojem wykopanym w poprzek Europy .

   Polubione przez 6 ludzi

   • obawiam się, że rola Ukrainy w Europie wzrośnie kosztem Polski. Ukraina ze swym potencjałem jest znacznie bardziej atrakcyjnym krajem od PL. Na szczescie dla Polski – tymczasowo utraciła kontrole nad najlepiej uprzemysłowionymi regionami państwa (Krymu nie liczę).
    Podam przykład z własnego podwórka: pokazy lotnicze w Fairford. Przez wiele, wiele lat Polska była zapraszana ze swoja mozaiką ciekawych dla widza samolotów. Polskie Migi-29 były zawsze spora atrakcją (były po prostu inne).
    W tym roku Polacy nie przylecieli (poza przechszczonym Antonowem na ekspozycji statycznej).
    Atrakcją pokazów (ta egzotyczną) byli…. Ukraińcy na Su-27.
    Uważam, że czas Ukrainy nadejdzie niedługo i Polska na tym może stracić najwięcej w całej UE.

    Polubione przez 1 osoba

    • Niedługo, jakieś 20 lat. Na Ukrainie nie będzie nowych inwestycji z powodu zagrożenia utraty przy kolejnej rewolucji. Interesy robią tylko ci co są powiazani z rządem lub oligarchami. Inni omijają szerokim łukiem taki kraj. Czy sam byś zainwestował w kraju gdzie nagle działania wojenne mogą się nasili albo ludzie wkurzą się z biedy na obecną władzę i spalą ci biznes. Popatrz jak USA wprowadza swoje firmy. najpierw pacyfikacja przez CIA/pokojową interwencję albo coś w tym stylu. Potem instalowanie baz wojskowych i jak jest spokojnie to dopiero idą inwestycje. Samo to zajmuje z 10 lat.

     Polubione przez 2 ludzi

    • leganox2: „obawiam się, że rola Ukrainy w Europie wzrośnie kosztem Polski. Ukraina ze swym potencjałem jest znacznie bardziej atrakcyjnym krajem od PL”
     O tak, tak, tak, jednak wyszło szydło z worka….leganox2…właśnie takim cie pamiętam. Obawiasz się? Ty nad tym pracujesz na swej wtryskarce, podpierając się dwoma paszportami, próbując tam gdzie tylko się da szerzyć propagandę….
     WITAMY PONOWNIE w pracy

     Polubienie

  • to podskakiwanie Kima to niezły test dla Trumpa. Jak widzimy ten dureń „stulił poslady” i nie podskakuje Kimowi.
   Jakoś na marionetka nie wyskoczyła z tekstem o „beautiful babies”. Tomahawki tez pozostały w wyzutniach.
   Jak widać łatwo jest bombardowac bezbronnego Assada, ale Kimowi z rakietami i atomówkami nawet Trump guzik moze zrobić.
   Ide o zakład, że Kim sam tego nie wymyslił (na 100% stoja za nim Chiny i być może nawet Rosja).
   Moim zdaniem wojna jest mało prawdopodobna

   Polubione przez 4 ludzi

  • Dziwnym zbiegiem okoliczności najwięcej woje na świecie toczy się o uzyskanie demokracji!
   O tą demokrację którą USA zawozi do danego kraju na czołgach i B-52, F16!!
   Aż dziw bierze, że jest tak dużo przeciwników tej demokracji!!

   Polubione przez 1 osoba

 2. Szybkie spojrzenie na MilitaryMaps i wychodzi na to ze tak naprawde to ostre bojowanie o Al Sukhnah dopiero sie zaczelo. Kontratak dajeszowcow to byla ponoc rzeznia, ale jak widac polnocno-wschodnia czesc tej miesciny znow jest w rekach terrorystow. Samoloty Federacji ostro bombarduja brodaczy, zobaczymy czy do wieczora wybija reszte robactwa czy tez SAA ugrzeznie tam na kilka dni dluzej.

  Polubione przez 3 ludzi

  • ISIS wycofało część sił z z zachodniej części kotła aby przeprowadzić kontratak. Suknah to ostanie miejsce gdzie mogą się bronić, bez tego mogą mysleć o wycofywaniu się do Deir az Zur. SAA wycofało się częściowe ze względu ma masowe ataki VBIEDami i samobójcami. Spokojnie, trzeba dać czas lotnictwu na uzyskanie przewagi ogniowej na ziemi.

   Polubione przez 1 osoba

 3. Wiem, że długie, ale warte przeczytania, skopiowane z fejsa p. Krzysztofa Podgórskiego:

  Ostatni duży punkt oporu ISIS na drodze ku enklawie Deir ez Zor zdobyty, syryjska armia rządowa odniosła kolejne zwycięstwo.
  Po kilku tygodniach walk i dwóch dniach szturmu, wojska syryjskie i ich sojusznicy zdobyli oazę oraz leżące w niej miasteczko As Sukhna. Do heroicznie bronionej przez 104 brygadę powietrzno desantową Gwardii Republikańskiej i resztki 137 brygady zmechanizowanej z 17 dywizji rezerwowej enklawy Deir ez Zor, zostało 110 km płaskiej pustyni z polami gazowymi i rzadko rozsianymi osadami.
  Retrospekcja, kto walczy pod As Sukhna i jak doszło do tej bitwy
  Oaza As Sukhna leży 71 km na wschód od Palmiry i stanowiło ostatni, możliwy do dłuższego oporu punkt, w którym wojska tzw. Państwa Islamskiego mogły powstrzymać armię syryjską zmierzającą do odblokowania, obleganej od przeszło 3 lat enklawę Deir ez Zor. Należy podkreślić, iż mimo używania określeń „terroryści”, Państwo Islamskie dysponuje regularną, dobrze dowodzoną i wyszkoloną armią. Kadra oficerska w większości to byli oficerowie armii Saddama Husajna, oficerowie syryjscy oraz imigranci z Kaukazu, mający bogate doświadczenie z walk w Czeczenii. Na przestrzeli lat, oficerowie tej armii dopracowali się skutecznej taktyki walki z armią syryjską w oparciu o dostępne siły i środki. Nie należy również zapominać, że fanatyzm religijny podległych żołnierzy czyni z nich bezwzględną maszynerię wojskową, walczącą z pogardą śmierci i najwyższym poświęceniem. Wbrew obiegowym opiniom, bojownicy ISIS są też relatywnie dobrze uzbrojeni. Przez lata hojnie wspierani byli przez monarchie Zatoki Perskiej, na czele z Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Katarem i Arabią Saudyjską. W ich rękach jest nowoczesna, zachodniej produkcji broń strzelecka, w tym karabiny snajperskie i karabiny z noktowizorami, broń maszynowa. W wyniku serii spektakularnych zwycięstw nad armią iracką, w ręce terrorystów dostały się niemałe ilości broni produkcji USA w tym pojazdów MRAP, Humwey i wyrzutni kierowanych pocisków przeciwpancernych BGM-71 TOW. Za przemycaną ropę w ilościach przemysłowych, z Turcji płynęła rzeka broni i setki jadących wprost salonów samochodowych pojazdów terenowych, na czele z Toyotami Hilux. Armia syryjska również, na skutek serii porażek, w tym przejściowej utraty miasta Palmira w 2016 roku, była swego rodzaju „dostawcą” sprzętu, w tym czołgów, dział i pojazdów pancernych. Zgrupowanie wojsk Państwa Islamskiego broniących oazy As Sukhna, to były bardzo dobrze dowodzone i wyposażone oddziały. W grudniu 2016 w zaskakującym ataku rozbiły, liczące kilka tysięcy siły syryjskie, broniące starożytnego miasta Palmira. Mimo obecności około 200 rosyjskich żołnierzy i wsparcia lotniczego, tracąc blisko 40 czołgów i pojazdów opancerzonych armia syryjska zmuszona została do odwrotu. ISIS odrzuciła cofających się w panice żołnierzy syryjskich o 80 km, na przedmieścia stolicy prowincji miasta Homs. Okrążona, leżaca opodal Homs baza lotnicza T-4 Tijas broniła się już na linii pasów startowych. Przed ostateczną klęską uratowała wojska rządowe, niespotykana w tej części świata zima, połączona z opadami śniegu. Wraz z niską temperaturą sparaliżowała ona wojska obu walczących stron i pozwoliła armii rządowej podciągnąć rezerwy. Przez pierwsze miesiące 2017, trwała kontrofensywa wojsk syryjskich, które wsparte rosyjskimi komandosami z Sił Specjalnych Operacji FR, 4 marca ponownie wyzwoliły Palmirę i rozpoczęły walki o okalające ją pola gazowe.
  Pole bitwy fortyfikacje dżihadystów
  Obszar ok 70 km, pomiędzy Palmirą a As Sukhna to pustynne góry, znacznie utrudniające operowanie wojsk zmechanizowanych. Dysponując licznymi wyrzutniami kierowanych pocisków przeciwpancernych, pozwalających na niszczenie czołgów z dystansu do 3 000 m, oraz wielkokalibrowymi i standardowymi karabinami snajperskimi, bojownicy skutecznie powstrzymywali ataki sił rządowych. Struktura skał, poddanych erozji pozwalała łatwo drążyć w nich tunele i schrony dla broni strzeleckiej. Układ wzgórz przesłaniał pozycje obronne, chroniąc je przed ogniem artylerii rakietowej i lufowej, na rzecz haubic i moździerzy (artylerii stromotorowej pozwalającej razić cele niewidoczne). A tych nie brak było terrorystom. Generalnie po wielu miesiącach walk, koniec lipca, wojska rządowe dotarły do przedpól As Suhna. Miasto i oazę otaczają od zachodu dominujące wzgórza i to właśnie tam przebiegała główna linia obrony ISIS. Wojska Kalifatu, ryjąc w skałach stworzyły przemyślny system fortyfikacji polowych, połączonych okopami i tunelami. Wykuto i wykopano zamaskowane improwizowane schrony bojowe. Pozycje te osłaniały pola minowe. Pomiędzy schronami operowały mobilne grupy snajperów oraz wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych. Na tyłach rozmieszono moździerze, posiadane działa w tym kalibru 130 mm, oraz wyrzutnie rakietowe BM-21 „Grad”. Na podejściach do tego dogodnych, czyhały specjalne opancerzone pojazdy terrorystów samobójców tzw, „dzihad mobile”. Na kilkudziesięciu wszędobylskich Toyotach zainstalowane były wyrzutnie rakiet, działka ZU-23 mm i CKM-y. Łącznie zgrupowanie wojsk Kalifatu liczyło ok 2000 bojowników, kilka czołgów i bojowych wozów piechoty oraz kilkadziesiąt pojazdów terenowych z różną bronia na nich zainstalowaną. Wojska te wspierało kilkanaście dział i artyleryjskich wyrzutni rakietowych oraz ok. 40 moździerzy kalibru od 60-120 mm. Bojownicy dysponowali przeciwlotniczymi ręcznymi wyrzutniami rakietowymi.
  Siły rządowe i sojusznicze
  Wojska walczące o oazę As Sukhna, skrywa zasadniczo „zasłona dymna” kontrwywiadowczej osłony, jednak z publikowanych zdjęć filmów i relacji korespondentów wojennych obecnych na miejscu, można je w większości zidentyfikować. Główną siłę przebojową, stanowiły dwie batalionowe grupy taktyczne 18 dywizji pancernej, posiadających kilkadziesiąt starych czołgów T-62, nowsze T-72, dozbrojonej w przekazane przez Rosjan zmodernizowane w latach 80-tych, czołgi T-62M. Każda z grup liczyć mogła ok. 300-400 żołnierzy, 20-25 czołgów i ok. 15 bojowych wozów piechoty BMP-1. Odziały te posiadały organiczną artylerię składającą się z dywizjonu dział samobieżnych kalibru 122 mm 2S1 „Goździk” i dwóch baterii wyrzutni rakietowych BM-21 „Grad” oraz baterię dział D-30. Siły piechoty, to dwa bataliony sformowanego, szkolonego i wyposażonego przez Rosjan 5 Ochotniczego Korpusu Szturmowego. Bataliony posiadają na stanie po ok 25-30 bojowych wozów piechoty BMP-1 i wspiera je dywizjon leciwych, acz skutecznych haubic M-30 wz. 1938 kalibru 122 mm. W walkach o oazę uczestniczył też batalion Charas Dżumchuria należący do Gwardii Republikańskiej, milicje podporządkowane wywiadowi wojskowemu (muchobarat), pospolite ruszenie „Szajtat” i ochotnicy z Afganistanu opłacani i uzbrojeni przez Iran – „Legion Fatimjun”. Wraz „Legionem Fatimion” obecni w bitwie są „doradcy” irańscy, w większości oficerowie z Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej oraz irańskich sił specjalnych.
  Do wsparcia operacji, dowództwo syryjskie wydzieliło relatywnie silna artylerię szczebla korpuśnego, przydzielając oddziałom nacierającym na Sukhna baterię ciężkich wyrzutni rakietowych BM-27 „Uragan” kalibru 220 mm i wyrzutnię BM-30 „Smercz” kalibru 300 mm. W szeregach walczących operowali rosyjscy „specjalsi” korygując wsparcie lotnicze oraz prowadząc rozpoznanie. Rosyjscy doradcy uczestniczyli również w planowaniu i dowodzeniu operacją. Niestety kilkanaście dni wcześniej zginał dowódca 18 dywizji pancernej oraz kilku oficerów.
  Wojska rządowe wspierało własne lotnictwo, w większości były to samoloty szturmowo bombowe SU-22M4 i MIG-23, oraz relatywnie nieliczne, w wyniku redukcji lotnictwo rosyjskie. Wg ostatnich danych z zdjęć satelitarnych rosyjskiej bazy Chmejmim w Latakii, struktura używanych przez Rosjan samolotów znacząco się zmieniła. Na skutek nieprzewidywalnej polityki prezydenta USA Donalda Trumpa, która zaowocowała atakiem rakietowym na syryjskie lotnisko Shayrat, Rosjanie zerwali z Amerykanami współpracę wojskową w Syrii. Analizując typy samolotów w Chmejmim, ewidentnie widać, też że Rosjanie mając ograniczone zaufanie do „amerykańskich partniorów” ściągnęli do Syrii więcej myśliwców. Poprzednio, stosunek maszyn osłony(myśliwców) do maszyn uderzeniowych (bombowców i szturmowców) wynosił 1:4, 1:5, a dziś jest to 1 :1. W szczególności w Chmejmim bazuje 12 bombowców taktycznych SU-24M2, 6 uderzeniowych Su-34 i 3 SU-25M. Pozostałe maszyny to służące obronie myśliwce, w tym 4 SU-30 – dwuosobowe ciężkie myśliwce przewagi powietrznej, 3 myśliwce SU-27P i 6 najnowszych myśliwców wielozadaniowych SU-35. Mówi się, że ok 3-4 lekkich szturmowych SU-25M, „koni roboczych rosyjskiego lotnictwa”, przebazowanych jest bliżej pola walki, na lotniska Kweires lub T-2 Tijas. W ramach wsparcia natarcia na sukhna, na lotnisko T-4 Tijas Rosjanie przerzucili śmigłowce szturmowe MI-35 i MI-28 oraz MI-8AMTSZ. Łącznie ok, 8-10 maszyn.
  Przebieg szturmu
  Po zdobyciu okolicznych gór, 5 sierpnia o godzinie 9.00 rozpoczął się szturm miasta Sukhna z dwóch kierunków. Wojska po przygotowaniu artyleryjskim zaatakowały w pierwszym rzucie dominujące nad miastem wzgórze Dżabel Tantur. Zdobyto je 10 czasu lokalnego, jednak w wyniku kontrataku bojowników ISIS utracono. Do godziny 14 jeszcze trzykrotnie wzgórze przechodziło z rak do rak, aby zostać ostatecznie w rękach sił prorządowych. W tym momencie miasto znalazło się pod ogniową kontrolą nacierających. Operacją dowodził ten sam zdolny oficer, jaki zaplanował wyzwolenie Palmiry w marcu 2017, stąd plan ataku był podobny i skuteczny. Około godziny 15 tej jednostki rządowe zbliżyły się do linii zabudowy z zachodu i południa. Jednak na atakujących spadł ogień artylerii rozmieszczonej na północ i na wschód od miasta. W samym mieście liczni bojownicy, z utworzonych punktów oporu, rozpoczęli huraganowy ogień z broni strzeleckiej i moździerzy. Pierwsza fala ataku wygasła. Późnym popołudniem po raz drugi wojska rządowe ruszyły do szturmu, tym razem atakując z południa. Tak jak poprzednio ogień do atakujących otworzyła artyleria bojowników, ale w tym momencie jej pozycje zostały zbombardowane przez syryjskie SU-22M4 i zaatakowane rakietami przez rosyjskie śmigłowce szturmowe MI-28.Grupy szturmowe wojsk rządowych rozdzieliły się. Część wiązała przeciwnika ogniem z południa, a pozostałe rozpoczęły manewr oskrzydlający w kierunku wschodnim obchodząc miasto. Lotnictwo sparaliżowało linie komunikacyjne dżihadystów i uniemożliwiło im manewr. Atakujący ze wschodu w zasadzie nie napotkali poważniejszego oporu i wdarli się do pierwszych budynków miasta. Równolegle zmechanizowany oddział wojsk rządowych przeciął drogę do Deir ez Zor i ok. 21-22 odciął terrorystów od zaopatrzenia. O 22.30, 22.50 czołowe oddziały zaczęły penetrować zewnętrzne ulice miasta prowadząc rozpoznanie bojem. Po zmroku walki ustały, a noc przebiegła spokojnie. Właśnie pod osłoną nocy, ostatnią drogą, unikając okrążenia liczące ok 900 bojowników, główne siły garnizonu ISIS , wycofały się na północ od oazy. Od świtu 6 sierpnia wojska rządowe zaczęły oczyszczać miasto z resztek sił przeciwnika i rozminowywać ulice oraz domy. Jednak pozostałe na terenie miasta, grupy osłonowe terrorystów, prowadziły walki opóźniające z armią do późnego wieczora. Wojska kalifatu utraciły cały sprzęt pancerny (kilka czołgów T-62 i bojowych wozów piechoty BMP-1) oraz wiele dział i wyrzutni artyleryjskich. Rosyjskie bombowce SU-34 z morderczą skutecznością niszczyły pojedyncze wyrzutnie BM-21 „Grad” i wraz pozostałymi samolotami rosyjskimi prowadziły misje izolacji pola walki.
  Aktualnie zdezorganizowane, ale nie rozbite siły Kalifat,u posiadające już tylko lekką piechotę i nieliczne terenowe pojazdy z zainstalowaną na nich bronią, odeszły na północ i wschód. Nie są one wstanie stawić skutecznego oporu przeważającym liczebnie zmechanizowanym zgrupowaniom sił rządowych, które po przejściu gór wyjdą z As Sukhna na płaską pustynię. Trwające ataki pojazdów terrorystów samobójców, to przejaw desperacji niedobitków niż przemyślany plan kontruderzenia, acz przynoszący siłom rządowym krwawe straty.
  Jeśli Państwo Islamskie chce armię syryjską powstrzymywać na obszarach pól naftowych i gazowych jakie znajdują się na liczącej 110 km drodze do Deir ez Zor, muszą skierować tu znaczne posiłki z zgrupowania oblegającego enklawę. Przede wszystkim, broniący bojownicy ISIS muszą otrzymać broń ciężką i amunicję której duże zapasy zdobyła armia syryjska w As Sukhna. Wojska rządowe i sojusznicy, muszą zaś dostarczyć do Sukhna paliwo, amunicje i uczynić z niej logistyczną bazę wypadową do dalszego natarcia. Miasteczko trzeba rozminować, dokonać filtracji mieszkańców i ufortyfikować obronnie. Wskazanym będzie również wybudowanie polowego lądowiska dla śmigłowców, gdyż wsparcie z powietrza znacząco ułatwi ofensywę ku Deir ez Zor. Póki co , Państwo Islamskie poniosło kolejną porażkę, a syryjskie siły rządowe zdobyły ważny strategicznie punkt pozwalający na dalsze operacje ofensywne i wyzwolenie wschodnich obszarów Syrii.

  Polubione przez 10 ludzi

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s