02.05.2017 – Syria: 579 dzień sprzątania świata…02.05.2017 czyli 579 dzień walki dzień walki z Imperium Zła i jego armią na Bliskim Wschodzie…

W Astanie rozpoczynają się rozmowy
.http://sana.sy/ru/?p=107956

WWP rozmawiał przez telefon z Donaldem Trumpem oraz osobiście z Angelą Merkel. Trump z WWP chyba się nie dogadali. Do Soczi ma dojechać prezydent Erdogan na rozmowy z WWP.
.https://lenta.ru/articles/2017/05/02/pytinmerkel/?utm_campaign=breaking-news&utm_medium=browser-notification&utm_source=push-notification
.https://lenta.ru/news/2017/05/03/tramp/
.https://ria.ru/world/20170503/1493554016.html
.https://ria.ru/world/20170503/1493541735.html
.https://ria.ru/world/20170503/1493539469.html
.http://rusvesna.su/news/1493783024

Skróty informacji dnia

Biuletyny Rosyjskiego Centrum Monitorowania Rozejmu…
http://syria.mil.ru/peacemaking_bulletins.htm

Rosyjscy lekarze pracujący w Aleppo przyjmują dziennie 200 pacjentów
.https://ria.ru/syria/20170503/1493543820.html

Skrót dnia South Front

Informacje Syria TV2

. http://sana.sy/en/?p=105336
.http://sana.sy/ru/?p=107905
Informacje SANA

. http://free-news.su/voennye-konflikty/19879-svodka-siriya-02maya17
Free-News

thewallwillfall
https://thewallwillfall.wordpress.com/

Dodatkowe informacje – skróty dnia, analizy:

Rosjanie w Afrin
.http://colonelcassad.livejournal.com/3393374.html

Borys Rożin zamieścił interesujący tekst Pana Kiryła Semienowa, omawiający siedem lat wojny w Syrii, który warty jest przetłumaczenia.
http://colonelcassad.livejournal.com/3392884.html
.http://russiancouncil.ru/analytics-and-comments/analytics/vooruzhennye-sily-sirii-na-sedmoy-god-voyny-ot-regulyarnoy-armii-k-dobrovolcheskim-korpusam/

Poniżej krótkie omówienie (a w zasadzie tłumaczenie „na szybko”)…

UWAGA!

Zachowałem oryginalnie użyte słowo „reżim”, choć cały czas się zastanawiałem czy dobrze zrobiłem z uwagi na negatywne znaczenie tego słowa w naszym języku…

W odniesieniu do LEGALNYCH władz Syrii słowo „reżim” nie powinno być tu nigdy używane.


Syryjskie siły zbrojne w siódmym roku wojny: od regularnej armii do ochotniczych korpusów.

Od początku wojny w Syrii reżim Assada starał się adaptować działania lojalnych rządowi oddziałów do warunków wojny domowej – do czego armia syryjska nie była zupełnie przygotowana.

Syryjska arabska armia

Przed wojną obecną armię syryjską (SAA) tworzyły dywizje pancerne. Istniało jedenaście dywizji zmechanizowanych, plus dwie dywizje „sił specjalnych”, czyli 14-ta oraz 15-ta (sformowana tuż przed wybuchem wojny).

Dywizje te posiadały „nadwyżkę” czołgów i pojazdów opancerzonych i brak mobilnych a jednocześnie dobrze wyszkolonych oddziałów.

Organizacja armii pozwalała na wykonywanie dużych zadań operacyjnych i zupełny brak przygotowania do wykonywania zadań w warunkach wojny domowej.

W początkowym okresie wojny, masowa dezercja położyła krzyżyk na zdolności bojowej oddziałów, za wyjątkiem 4-tej dywizji zmechanizowanej oraz 14 i 15-tej dywizji sił specjalnych, oraz oddziałów Gwardii Republikańskiej.

W praktyce, pozostałe oddziały dywizyjne których sztaby były jednocześnie sztabami wojskowych sektorów /utożsamianymi z prowincjami/ posiadały wydzielone „komponenty” bojowe /zdolne faktycznie do działań wojennych/ w postaci – na ogół – jednej z czterech standardowych brygad.

Przykładowo, w 1-szej dywizji pancernej, taką brygadą /zdolną do działań/ była 76-ta brygada a w 10-tej dywizji 56-ta brygada.

Na poziomie sztabów dywizji udało się stworzyć strukturę dowodzenia zgodnej z zakresem terytorialnym. Większa część tej struktury działa do chwili obecnej (prócz sztabu dywizji w Rakka). Taka struktura stała się podstawą sił „terytorialnych” czy „pozycyjnych”.

Tak naprawdę, większość oddziałów na poziomie dywizji czy brygad była na papierze i dobrze wyglądała w raportach. W rzeczywistości nie posiadały te związki taktyczne żadnej wartości bojowej. Bardzo to przypominało dywizje i brygady armii rosyjskiej podczas pierwszej wojny czeczeńskiej. Taka sytuacja trwa do chwili obecnej i utrata Palmiry w grudniu 2016 doskonale zilustrowała tę sytuację. Znajdujące się w pobliżu Homs oddziały wojskowe nie były w stanie wysłać żadnych wzmocnień dla garnizonu Tadmor, choć na papierze okoliczne siły SAA jawiły się jako bardzo mocne.

Takim obrazem, głównym problemem w pierwszym etapie wojny stał się zarówno brak żołnierzy jak i brak mobilnych oddziałów piechoty, przygotowanych do „zatykania dziur” w obronie w każdym koniecznym kierunku, a także zdolnych do walki miejskiej.

Sformowane po roku 1982 cztery brygady piechoty dla działań w górach Libanu, szybko straciły gotowość bojową, z uwagi na brak lojalności ich żołnierzy. Dlatego, w pierwszym etapie wojny wykorzystywano jako mobilne siły piechoty tylko 14 i 15-tą dywizję sił specjalnych, wysyłane w różne rejony kraju. Podobne zadania realizowały oddzielne pułki „specnazu”, choć takimi siłami „specjalnymi” były te oddziały jedynie w cudzysłowie. W rzeczywistości, oddziały te były wykorzystywane jako „lekka piechota” i siły szturmowe. Ale należy zaznaczyć, że oddziały te posiadały bojowe doświadczenie dużo większe niż pozostałe jednostki armii syryjskiej.

Jako mobilne pancerne i zmechanizowane oddziały, wykorzystywane na terenie całej Syrii w najbardziej zagrożonych miejscach wykorzystywano brygady i bataliony 4-tej dywizji zmechanizowanej, które chwilowo wzmacniały oddziały innych „pancernych” dywizji.
Pancerne i zmechanizowane grupy tej dywizji często wspólnie działały z oddziałami 14-stej i 15-stej dywizji „specjalnych”, jako pancerne wsparcie. 4-ta dywizja często była wspomagana oddziałami piechoty Hezbollah, tak jak to miało miejsce w czasie walk o Aleppo.

Grupy walczące po stronie reżimu

Wszystkich gotowych do wykonywania działań bojowych oddziałów SAA (wraz z oddziałami Gwardii Republikańskiej), było za mało – nawet do obrony. Oddziały te broniły Damaszku, zaś jedna brygada wysłana była do ochrony Latakii. W chwili obecnej liczba żołnierzy SAA wynosi 70-80 tysięcy.

Szabiha i Narodowe Oddziały Obrony Terytorialnej

Siły zbrojne reżimu nie były w stanie odzyskać zdolności bojowej z powodu masowego uchylania się od służby. W tej sytuacji Assad został zmuszony do działań wzorowanych na sposobach walki armii przeciwnika. Zezwolił na walkę wszystkim organizacjom lojalnym wobec rządu. Każda lojalna grupa, każda partia czy ruch polityczny (społeczny) lub lokalny, tworzyć zaczęły zbrojne oddziały, bez jakiegoś sterowania i kierowania z Damaszku. Sformowano wiele oddziałów które na przykład były sterowane przez lokalne oddziały partii BAAS. Oddziały tworzyli więksi oligarchowie i biznesmeni związani z reżimem, a nawet organizacje przestępcze.

W roku 2012 udało się poprawić stany osobowe SAA poprzez wzmocnienie regularnej armii oddziałami piechoty „sił lokalnych”. Takie nieregularne oddziały nazywano „Szabiha”. Pojawiały się one na całym terytorium Syrii kontrolowanym przez reżim. W tym okresie oddziały te liczyły 40 tysięcy osób, w okresie późniejszym liczebność tych oddziałów stale rosła.

Niektóre oddziały („Szabiha”) działały tylko na „swoim” terytorium – w miejskiej dzielnicy czy wsi – tam gdzie one powstawały. Inne, te które zostały „zorganizowane” przez wielkich magnatów, były kierowane w różne rejony Syrii. Oddziały te bardzo się różniły między sobą zarówno umiejętnościami jak i wyposażeniem, uzbrojeniem czy dyscypliną. Niektóre były typowo miejskimi oddziałami, inne posiadały rozbudowaną hierarchię (której szefostwo urzędowało w Damaszku). Niemniej jednak, Szabiha uratowała armię syryjską od atrofii a w niektórych przypadkach była bardziej efektywna i skuteczna niż SAA– szczególnie w przypadkach walk miejskich czy obrony wiosek i osiedli.

Wiele takich oddziałów zyskało złą sławę dokonując przestępstw wojennych, co znalazło się w dokumentach ONZ. Wbrew utartej opinii nie wszystkie te grupy składały się z Alawitów. Niektóre były tworzone przez sunnitów. Na przykład w Aleppo oddział Szabiha tworzył sunnicki mafijno gangsterski klan „Barri”, słynny ze swego okrucieństwa. Wcześniej ten klan zajmował się kontrolą szlaków przemytu.

W kolejnym etapie wojny zaczęto reformować i ujednolicać te nieregularne formacje. Dlatego też w początkach 2013 roku, rząd zaczyna tworzyć „Narodowe Siły Obrony” które podlegają pod zwierzchnictwo „Komitetów Narodowych”. W tworzeniu tej struktury pomagali doradcy irańscy tworząc je na obraz struktury i sposobu szkolenia irańskiej milicji wojskowej „Basidż”

Zagraniczne grupy szyickie

W związku z tym, że nawet z pomocą „NSO” armia syryjska nie była w stanie odwrócić losów wojny, w tym momencie pojawili się w Syrii „szyiccy dżihadyści” – zagraniczni ochotnicy reprezentujący różne kraje i ich szyickie organizacje. Od tego momentu szyici stali się integralną częścią sił zbrojnych reżimu. Najbardziej znana jest libańska „Hezbollah” i duże grupy irackie, takie jak „Liwa al-Zulfikar” czy „Liwa Asadullah al-Galib” – które utworzono na fundamencie irackiego dzihadu – „Liwa Abu Fadal Al Abbas” oraz różnych grup irackich związanych z „Asaib Ahl al-Hakk”

Działają w Syrii także oddziały bezpośrednio podległe pod irańskie dowództwo „Al Kuds”. Zaliczyć należy do nich w szczególności szyickich żołnierzy rekrutowanych z afgańskich uchodźców „Fatimiun”, których w Iranie znajduje się 18 tysięcy. 3-5 tysięcy tych żołnierzy znajduje się stale w Syrii na zasadzie okresowej rotacji. Kolejni obcokrajowcy to podobnie jak Afgańczycy, podlegli Iranowi żołnierze pakistańskiej „Zejnabiun”.

Syryjska Hezbollah i syryjski grupy szyickie

Wiele zagranicznych ugrupowań szyickich zaczyna tworzyć w Syrii „spółki – córki” związane bezpośrednim zarządzaniem i finansowaniem z „firmami-matkami”. W skład takich ugrupowań wchodzi tak zwana „Syryjska Hezbollah”, w skład której wchodzą siły „syryjskiego narodowego oporu ideologicznego”, miejscowe oddziały libańskiej Hezbollah, a także „syryjskie siły islamskie” – które obejmują miejscowe syryjskie frakcje irackich szyickich ugrupowań. Te oddziały składają się z obywateli syryjskich, zarówno szyitów jak i „chomeinizowanych” sunnitów i Alawitów. Przykładowo, iracka „Kataib Said Asz-Szuhada” składająca się z Syryjczyków, ma swoją „filię” o nazwie „Liwa Saida Rukaja”. Zaś działająca w oblężonym Deir Ez-Zaur „Liwa imam Zein al-Abidin” – jest jedną z wielu filii libijskiej Hezbollah w Syrii.
Większość takich grup nie weszło do struktur NSO i nadal działają niezależnie.
Inne grupy – wprost przeciwnie – weszły w skład SAA. Na przykład, w składzie 4-tej Dywizji SAA znajduje się szyicki pułk syryjskiej Hezbollah – „Liwa Seif al Mahdi”.
Liczba wszystkich formacji związanych z Iranem (głównie szyickich) jest oceniana na 130 tysięcy członków. Wśród nich – 30 tysięcy – to zagraniczne ugrupowania szyickie, pozostałe 100 tysięcy to syryjskie grupy szyickie podlegające NSO, składające się także z sunnitów, Alawitów i innych obywateli Syrii, ale znajdujących się pod kontrolą wojskowych doradców irańskich i częściowo lub w całości finansowane przez Iran.

„Siły Tygrysa”, „Sokoły Pustyni” i oddziały prywatne

Należy zauważyć iż nastąpił „podział pracy” pomiędzy SAA i NSO, gdzie armia w dużym stopniu tworzy pancerne i zmechanizowane jednostki, zaś NSO przejęły rolę oddziałów lekko zbrojnej piechoty, czasem wyposażonej w technikę (BTR, BMP) która jednak jest własnością SAA.

Dowództwo armii syryjskiej stara się stworzyć szturmowe oddziały piechoty, które w pierwszej kolejności powinny uzupełnić stany specnazu w 14-tej i 15-stej Dywizji.

W ten to sposób, jesienią 2013 pojawiły się „Siły Tygrysa” rozwinięte do dywizji o tej właśnie nazwie.

Zaistniała możliwość zaproponowania rosyjskiemu dowództwu tworzenia oddziałów o dużym stopniu samodzielności w prowadzeniu wojennych operacji bez konieczności posługiwania się oddziałami proirańskimi. Nowi rekruci mieli zostać „elitarnymi oddziałami armii” podległymi wywiadowi federacyjnych sił lotniczo-kosmicznych. W rezultacie tych działań, nowe oddziały osłabiają siły 14 i 15-stej Dywizji zabierając najlepiej wyszkolonych żołnierzy. Osłabione zostały także inne jednostki, takie jak 4-ta Dywizja Zmechanizowana czy 11-sta Pancerna, z których przenoszono najlepsze kadry oficerskie do Dywizji „Sił Tygrysa”, oraz do brygad Tygrysa o nazwach „Siły Geparda” i „Siły Pantery”.
Dywizja Tygrysa podlega pod dowództwo SAA czysto formalnie, faktycznie jest formacją podlegającą pod wywiad rosyjskiego lotnictwa. Posiada sporą autonomię, własne składy paliwa, własne jednostki remontowo-zaopatrzeniowe oraz czołgi T-90.

Z kolei „Sokoły Pustyni” stanowią formację zupełnie „prywatną”, choć „afiliowaną” do SAA. Stworzenie tego oddziału także osłabiło skład 14-stki i 15-stki. W chwili obecnej mniej się mówi o „Sokołach Pustyni”, w przeciwieństwie do „Tygrysów” czy „Pustynnych Sokołów”.

Tak czy inaczej, prócz oddziałów regularnej armii – SAA, oraz oddziałów NSO, działają także oddziały prywatne. Można do nich zaliczyć także „Kataib al-Dżabaui”, „Leopardy Homs”, czy oddział „Stowarzyszenie al-Bustan”.

Rosyjski ślad – ochotnicze korpusy szturmowe

W końcu, przy udziale rosyjskich doradców wojskowych, rozpoczęto formowanie 4-go Ochotniczego Korpusu Szturmowego. Tworzono Korpus w Latakii na wzór brygady „Tarcza Wybrzeża”, która została stworzona w Latakii z miejscowych alawickich ochotników z pomocą Gwardii Republikańskiej. W odróżnieniu od oddziałów NSO, służba w Czwartym Korpusie nie jest „alternatywą” do służby w SAA. Korpus budowano w oparciu o „weteranów” wojskowych oraz o żołnierzy którzy z różnych przyczyn musieli się pożegnać z SAA. Jednak jest to znów konkurencja w stosunku do SAA i NSO, szczególnie że służący w 4-tym Korpusie zachowują pobory z cywila i otrzymują dodatkowy, wysoki żołd – co świadczy o mocnych źródłach finansowania tego przedsięwzięcia.

W wyniku tych działań, do jesieni 2015 z sześciu miejscowych brygad ochotniczych (niektóre zapewnie to byłe oddziały NSO) oraz ze 103 Brygady Gwardii Republikańskiej a raczej bazując na rezerwach „techniki” tej brygady utworzono 4-ty Szturmowy Korpus Ochotniczy.
Korpus uzyskał doświadczenie bojowe i miał spore sukcesy w czasie walk w Latakii końcem 2015 i początkiem 2016. Samo nazwanie formacji „szturmową” wskazuje na zmianę tendencji. Od tego momentu, w miejsce tworzenia struktur obronnych typu NSO oraz spontanicznie tworzonych oddziałów lokalnej obrony i różnych „tarcz” (na przykład „tarcza obrony wybrzeża”), siły reżimu rozpoczęły przygotowania do operacji zaczepnych.

Po zakończeniu tworzenia 4-go Korpusu rozpoczęto budowę od podstaw podobnej struktury – „5-go Szturmowego Korpusu Ochotniczego”, ale nie „regionalnego” (Latakia), lecz „ogólnego przeznaczenia” (do walk na terenie całej Syrii).

Korpus jest tworzony dzięki „ukrytym rezerwom” jakimi są amnestiowani „powstańcy”, dezerterzy z SAA, oraz inne osoby uchylające się od służby wojskowej. Dodatkowym argumentem jest „stymulacja materialna”, czyli zachowanie „dowojennych” pensji i dodatkowych, wysokich wojskowych premii.

Jeżeli 4-ty Korpus został zbudowany w Latakii i do działań tylko w tej prowincji – i wydaje się on „tworem eksperymentalnym”, to oddziały Korpusu Piątego rozrzucane są po całej Syrii. Warunki służby też są inne niż w 4-tym. Nie jest wykluczone, że siły 5-go Korpusu będą blisko współpracować z oddziałami przy których formowane są jego pododdziały (5-ta Dywizja Pancerna, 15-ta Dywizja Specnazu). Oczekuje się, że siły 5-go mogą stanowić potrzebny i brakujący komponent piechoty w pancernych batalionach SAA, co pozwoli uniezależnić się od Iranu i NSO.

Tym samym, Syryjczycy biorą pod uwagę przekazanie rosyjskiemu dowództwu dużego stopnia niezależności w prowadzeniu działań wojskowych, bez konieczności korzystania w proirańskich oddziałów.

Takie działania powodują niezadowolenie Teheranu, który podobno nastaje na swój aktywny udział w tworzeniu 5-tego Korpusu.

Prócz powyższego, nowym kierunkiem rozwoju sił syryjskich wydaje się konieczność wzmocnienia się „Gwardii Republikańskiej”, która docelowo powinna „wchłonąć” wszystkie zdolne do walki oddziały SAA. Przykładem może być stworzony w czasie walk o Aleppo nowy związek taktyczny w skład którego wchodziły wszystkie oddziały SAA działające w rejonie miasta – jako „30 Dywizja Gwardii Republikańskiej”.

Na każdym nowym etapie reform i prób umocnienia zdolności bojowej sił lojalnych wobec Assada, wciąż tworzone są nowe sposoby mające różny stopień uzależnienia lub uniezależnienia od działań Damaszku. I każda z tych prób opiera się /jednak/ na jakimś /kolejnym/ stopniu uzależnienia i wsparcia od zagranicznego lub krajowego sponsora. Istnienie tak dużej ilości rozproszonych i nie do końca kontrolowanych przez Damaszek struktur jest bombą z opóźnionym zapłonem podłożoną nie tylko pod obecny rząd ale pod całą przyszłość Syrii. Utrudnia to realizację zawieszenia broni i wymaga wypracowania jasnej wizji nakreślającej przyszłość.


Dwa słowa osobistego komentarza.

Każda armia, w każdym kraju jest szkolona w walce z armią każdego innego kraju. Armia staje się bezradna w momencie wojny domowej czy partyzanckiej – a elementy takich działań zbrojnych widzimy w Syrii czy w początkowym okresie wojny na Donbasie. Wszak nikt i nigdzie nie uczy armii walki z własnymi obywatelami.

W Polsce przebywa podobno 2 miliony obywateli kraju gdzie toczy się okrutna wojna domowa. Zakładając że połowa z tych 2 milionów to kobiety i dzieci a z pozostałej ilości jedynie jeden procent stanowią byli żołnierze, ludzie którzy posmakowali ludzkiej krwi swych współobywateli czy sąsiadów, to daje nam to niemałą ilość 10 tysięcy zbrodniarzy wojennych. W przypadku jakiegoś zawirowania spoleczno-gospodarczego, te 10 tysięcy stanowią taką siłę że nasze wojsko zostałoby skazane na „syryjską porażkę”.

Podobne rozumowanie można odnieść do ponad 2 milionów kolonistów w krajach Europy Zachodniej.

Może dlatego w USA policja otrzymuje wyposażenie przynadleżne regularnej armii?

Informacje dodatkowe

Snajper terrorystów zastrzelił rosyjskiego doradcę, podpułkownika Aleksieja Buczelnikowa
.http://free-news.su/proisshestviya/19894-snajper-boevikov-ubil-rossijskogo-podpolkovnika
.https://ria.ru/syria/20170503/1493551121.html
.https://russian.rt.com/world/article/385473-rossiiskii-voennyi-sovetnik-pogib-siriya
.http://colonelcassad.livejournal.com/3394162.html

Na syryjsko tureckiej granicy w Azaz zamach. Siedem osób nie żyje
.https://ria.ru/syria/20170503/1493555431.html

Iran wysyła do Syrii nowych doradców
.https://ria.ru/syria/20170503/1493540078.html

Bibi Netanjahu znów bredzi o „dziesiątkach ton broni chemicznej” jaką ma nadal reżim Assada. Chyba izraelskim dajeszowcom musi być coraz mniej wesoło?
.https://ria.ru/syria/20170503/1493539060.html

Informacje Anna-News
.http://anna-news.info/%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%BD%D1%8B%D0%B5-%D1%81%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%BA%D0%B8-%D0%BF%D0%BE-%D1%81%D0%B8%D1%80%D0%B8%D0%B8/

Mapy interaktywne

http://militarymaps.info/

https://en.wikipedia.org/wiki/Module:Syrian_Civil_War_detailed_map/doc
Mapa aktualizowana z Wikipedii

Mapy i filmy


Mapa Wschodniej Guta od terrorystów
Интересная карта от оппов.
Зоны контроля в Восточной Гуте и Кабун-Тишрин-Барзе
Синий – Джейш аль-Ислам
Зелёный – Фейляк ар-Рахман
Чёрный – ХТаШ
Фиолетовый – АльВият аль-Маджд (ССА-независимые)
Бордовый – Ахрар Шам
Коричневый – Первая бригада Дамаска (ССА)
Жёлтый – Фаджр аль-Умма


.http://warsonline.info/siriia/novosti/siriia/damascus01-05-17-1.html

Okolice Homs. Bardzo pomyślnie
.http://free-news.su/voennye-konflikty/19891-lovushku-na-severo-vostoke-xomsa


Hama – także dobrze
.http://free-news.su/voennye-konflikty/19875-specnaz-iz-sssr-provel-pervye-operacii
.http://free-news.su/voennye-konflikty/19885-vks-stirayut-bazy-boevikov


W okolice palmiry przybyły setki syryjskich żołnierzy
.https://www.almasdarnews.com/article/hundreds-syrian-army-soldiers-pour-palmyra-new-offensive-russian/?utm_medium=ppc&utm_source=push&utm_campaign=push+notifications&utm_content=Russian
Tabka
Deir Ez Zaur. Na południowym wschodzie prowincji wybuchło powstanie skierowane przeciwko terrorystom. Garnizon Deir Ez-Zaur broni się aktywnie, terroryści ponoszą duże straty. Od południa nadciągają oddziały umiarkowanych wyszkolonych przez USA w Jordanii
.http://free-news.su/voennye-konflikty/19887-v-dejr-ez-zore-vspyhnulo-vosstanie


Daraa
САА подрывает очередного главаря боевиков в пр. Дараа.

St. Mary Church of the Holy Belt, #Homs (01/05/2017)
Церковь Святой Марии #Homs (01/05/2017)

Filmy i informacje od terrorystów

Dżarablus. Obóz ewakuowanych z Waer terrorystów po ostatniej burzy
W. # Jarablus: Лагерь эвакуированных упертых джихадистов из района аль-Ваар Хомса.
Последствия сегодняшней грозы.
.https://pp.userapi.com/c636423/v636423569/5bd24/UbSAWBg2mjc.jpg
.https://pp.userapi.com/c636423/v636423569/5bd2d/kLcFwVQ2jtM.jpg
.https://pp.userapi.com/c636423/v636423569/5bd36/3zaJsP1nkAs.jpg

IRAKMosul

Zatrzymanie podejrzanego w Kirkuk

IZRAEL

Izraelczycy chwalą się swoimi F-35
.https://ria.ru/world/20170502/1493480863.html

JEMEN

AFGANISTAN

Zamach niedaleko amerykańskiej ambasady w Kabulu
.https://ria.ru/world/20170503/1493542404.html

Colonel:
.http://colonelcassad.livejournal.com/3394321.html

TURCJA

Panturkizm wczoraj i dzisiaj
.http://rossaprimavera.ru/article/pantyurkizm-vchera-i-segodnya

Ukraina i Noworosja

Trzecia rocznica rzezi w Odessie.
.http://colonelcassad.livejournal.com/3392707.html

Dzisiejsze obchody w Odessie
.http://colonelcassad.livejournal.com/3393101.html

Wciąż niewyjaśniona jest rola Izraela, jego żołnierzy i wywiadowców w podzeganiu do mordów wOdessie
.http://3rm.info/publications/62612-tayny-odesskoy-hatyni-v-seti-napomnili-o-roli-grazhdan-izrailya-i-oficerov-cahal-v-sozhzhenii-odessitov.html

Ukraińscy posłowie którzy przebywają w USA na lewo i prawo opowiadają jak to Poroszenka kieruje korupcją
.http://www.lyudiipolitika.ru/news/poroshenko-okonchatelno-doigralsya-ukrainskie-deputaty-v-ssha-na-ves-mir-rasskazyvayut-o

”Hegemonia”

Washington Post o strategii Moskwy
.https://russian.rt.com/inotv/2017-05-03/Washington-Post-prolila-svet-na
.https://www.washingtonpost.com/news/monkey-cage/wp/2017/05/02/what-do-we-know-about-russias-grand-strategy/?utm_term=.9feda351e1d6

Westinghouse – krach amerykańskiego marzenia
.https://professionali.ru/Soobschestva/politika/westinghouse-electric-krah-amerikanskoj/?utm_source=vkontakte&utm_medium=repost&utm_campaign=topic

============================================

DODATKI

OT dla energetyków i pracowników Zapelu w Boguchwale
.https://sdelanounas.ru/blogs/93100/

T-50 PAK FA stanie się „zabójcą okrętów”
.https://russian.rt.com/russia/news/385478-istrebitel-ubiica-korabl-raketa

Na czas świąteczny polecam już linkowany wykład profesora Fursowa. Juz kilka razy go odsłuchiwałem i uważam że trzeba go wykuć na blachę

OT. Mem odlotowy
.https://pp.userapi.com/c837336/v837336358/2c797/Wsw-7_YZAa0.jpg

POWTÓRKI

Dla entuzjastów cudownych złotych tabletek z kwasem OMEGA-3.
Zastanówcie się Państwo nim zażyjecie lub podacie swemu dziecku to gówno, trując sami siebie i uczestnicząc i przykładając rękę do genocydu peruwiańskiej biedoty:

.https://www.youtube.com/watch?v=2sh1sj3KSX8

Norwegowie to jednak pieprzeni hipokryci.

Pozdrawiam majówkowo.
marekmarcellus , 2 Maj 2017 at 14:49

https://sptnkne.ws/eqJA
PI urządziło masakrę na cywilach

https://sptnkne.ws/eqJC
Atak chemiczny w Syrii: znalazły się dowody, ale z muzeum

luk18 , 2 Maj 2017 at 18:06

============================================
Informacje na temat u’Krainy i okolic tutaj (AdNovum)

++++++++++++++++++++++++++++++++
© Wszystkie teksty zamieszczane na blogu są chronione prawem autorskim. Wykorzystanie możliwe pod warunkiem podania linkującego źródła.

Reklamy

94 uwagi do wpisu “02.05.2017 – Syria: 579 dzień sprzątania świata…

 1. powiem, że trochę martwią mnie te mapki, które zostały zamieszczone we wstępniaku, a odnoszące się do postępów „umiarkowanych” nacierających w kierunku Deir Ez Zaur
  .https://pp.userapi.com/c837232/v837232851/5964f/G050zz03IPo.jpg
  szczególnie jak porówna się to z mapką z przed dosłownie paru dni

  biorąc pod uwagę, to co pan Brusek zamieścił we wczorajszym wstępniaku, cyt.
  „Federacja zaproponowała stworzenie w Syrii czterech stref w ramach planu o deeskalacji konfliktu. (…)”, zastanawiam się, czy te postępy „umiarkowanych” nie są ukartowane właśnie pod kątem przyszłych sfer wpływu.
  .https://www.facebook.com/HammurabisJustice/videos/1403148959751801/

  Polubione przez 3 ludzi

  • Spokojnie. Te tereny to szczera pustynia gdzie nic nie ma. To , że przejechało się tamtędy parę pickupów nic nie znaczy. W ogóle te mapki pokazujące ogromne tereny „pod kontrolą” są zupełnie mylące. To w większości bezludne pustynie , które tak naprawdę nie mają znaczenia – ważne są tereny zamieszkałe.

   Polubione przez 5 ludzi

 2. Bardzo dobre jest to opracowanie Rożina – wyjaśnia dlaczego mobilne , dobrze wyszkolone jednostki terrorystów , posiadających wsparcie wywiadowcze sponsorów z Langley, TelAvivu , Ankary czy Rijadu potrafią wejść jak nóż w masło w siły syryjskie albo dlaczego nie daje się zlikwidować terrorystycznych enklaw pod Damaszkiem. Jedna tylko uwaga do wszystkich Państwa. W języku polskim (i jak sądzę w wielu innych językach poza francuskim) słowo reżim ma negatywną konotację i jest używane przez propagandzistów by u czytelnika wzbudzić podświadomą niechęć do określanego tak rządu. Sądzę, że należy temu zdecydowanie przeciwdziałać a jedyną metodą jest konsekwentne nazywanie rzeczy po imieniu i nie poddawanie się zabiegom propagandystów. W odniesieniu do LEGALNYCH władz Syrii słowo reżim nie powinno być tu nigdy używane.

  Polubione przez 8 ludzi

 3. SAA z gór na północ od Palmyra w East Homs
  .https://pbs.twimg.com/media/C-0u9WfWAAEmbds.jpg
  .https://pbs.twimg.com/media/C-0u9WbXUAILKfm.jpg
  .https://pbs.twimg.com/media/C-0u_RIWsAEwJiF.jpg

  Syrian Arab Army i jej sojusznicy ukończyli działania w wschodniej okolicy Homs w kontroli pasma górskiego Alhomreh 9 km głębokości i szerokości 13 km po starciach z Daesh

  Syryjska armia niszczy rowy rebeliantów w północnejLatakia
  .https://pbs.twimg.com/card_img/859400130696331266/3nocPUOd?format=jpg&name=600×314

  Army of Islam opłakuje śmierć porucznika Kassem Viadeh
  .https://pbs.twimg.com/media/C-5SbNoWsAA6Bho.jpg

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Hegemonia, koniec demokracji:
  http://www.paulcraigroberts.org/2017/05/02/american-democracy-dead-man-walking/
  Na przykładzie USA pokazany jest upadek demokracji. Problem w tym , że przedstawia się fałszywą alternatywę. Wybiera się ( my ) między dżumą a cholerą a oprócz nazwisk przy żłobie ( marionetek elit) nic się nie zmienia.
  Problem jest uniwersalny w świecie zachodu , nie tylko amerykański.
  Alternatywy , takie jak Podemos , Trump , Le Pen , Orban , Putin itd. albo wbija się w ziemię i ciężko kopie albo szantażując i lub przekupując zaprzęga do stajni elit rządzących.

  Polubione przez 7 ludzi

 5. Witam,

  Kilka linków…

  Nówka od Cassada: tekst o ewolucji syryjskiej „opozycji”, ale dziś już daje sobie spokój z tłumaczeniami 🙂
  http://colonelcassad.livejournal.com/3395228.html
  http://warsonline.info/siriia/novosti/siriia/syr-opposition17-1.html

  Trochę muzyki zaangażowanej? Muzyka zaczyna się po 4 minutach…

  Griszanow bez kropki:

  Артём Гришанов – Закройте свои рты / Shut up your mouth / War in Syria (English subtitles)

  Colonel cytuje Włochów piszących o NATO które na terenie Europy Wschodniej przygotowuje się do ataku na Federację
  http://colonelcassad.livejournal.com/3393956.html
  http://inosmi.ru/military/20170502/239257791.html
  http://www.ilgiornale.it/news/mondo/conclusa-ricognizione-dei-siti-strategici-europa-1390479.html

  Syria. Homs
  Ожесточенные сражения Сирийской армии и ее союзников против боевиков Daesh в Джабаль Aш-Шамурия, в восточной местности провинции Хомс
  .https://youtu.be/8BbVjjHg-xc

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Wiadomości z UPAdliny.

  Banderowcy czyli ukraińskie ścierwa zamęczyły ochotnika co chciał walczyć wraz z nimi. Ale był z Donbasu ten sprzedawczyk, więc jednego mniej!
  .http://rusvesna.su/news/1493647401

  SBU znalazła skrytkę z bronią w „strefie ATO”
  .http://rusvesna.su/news/1493808988

  Opołczeńcy zlikwidowali grupę ukraińskich dywersantów +21!
  .http://rusvesna.su/news/1493800108

  UPAdlina znów będzie wysyłać do FR odpady atomowe. Zaproponowali Rosjanom 200 mln USD
  http://www.novorosinform.org/news/69377
  .https://whoswhos.org/wp-content/uploads/2016/03/YAdernyiy-mogilnik-za-250-millionov-dollarov.jpg
  .http://rusvesna.su/news/1493808000
  http://vzglad.in.ua/novosti-ukrainy/item/12162-1476110408
  https://ria.ru/atomtec/20170503/1493556226.html

  Panią Montan chyba zabiją jak dalej będzie tak mówić
  .https://youtu.be/D9pcef12Fuo

  Wiadomości z Kalifatu Germania
  .https://pp.userapi.com/c637220/v637220343/55e77/b1xxouuBsHI.jpg
  Soros finansuje niemieckich „Braci Muslimanów”

  Polubione przez 4 ludzi

   • 1 Nie sądzę , by Rosja i większość mieszkańców południowo – wschodniej Ukrainy chciała porozumienie z Mińska uznać za docelowe. Na pewno nie chce tego junta Kijowska czego dowodem ostatnie dwa lata.
    2 Gdzie sens i logika trzymać się czegoś , co nie zostało nie jest i na pewno nie będzie wprowadzone.
    3 Co robi zachód , by wdrożyć porozumienia ????? NIC a wręcz popiera zbrodniczą juntę ukraińską .
    4 Po co zachód wprowadzał na Ukrainie „cudowną wolność, demokrację , dobrobyt i szczęśliwość ” skoro z tej krainy wszyscy teraz uciekają do Polski , Rosji i gdziekolwiek indziej , jak mają możliwość.
    5 żydowskie elity w USA , które wszystko sprowokowały i zorganizowały , teraz po cichu wycofują się z tego projektu , zostawiając tę katastrofę na głowie i utrzymaniu Europy i Rosji.

    Polubione przez 2 ludzi

    • ad 1
     Oczywiście, że „Mińsk” nie jest celem, ale środkiem do celu. Celem jest zapobieżenie „jugosłowizacji” Krainy. Celem jest włączenie terytorium Ukrainy do FR. Koszty odbudowy zniszczonego rękami ukrińców kraju będą ogromne. Praca nad „debanderyzają” społeczeństwa trwać będzie pokolenie. Ale nie ma innej drogi. Polsce też powinno zależeć na tym by za wschodnią granicą nie było długoletniej wojny i enklawy „syryjskiej”.

     ad 2

     Nie ma innej drogi. Będzie to wprowadzone i dlatego nalezy się tego trzymać z uporem maniaka. Wolna, prawdziwa i demokratyczna Ukraina to teraz Donbas! „Szczepionka Donbasu” musi zostać zaaplikowana reszcie kraju, dlatego Donbas NIE MOŻE zostać włączony do FR. Tylko całość terytorium!

     ad 3
     Tak. Kosztem społeczeństwa Krainy. W pewnym momencie próg bólu zostanie przekroczony i typowo ukraińskie „moja chata skraja” zamieni się na współpracę w walce z banderyzmem.

     ad 4
     Po to by zająć wolne i bezludne terytorium

     ad 5
     Chyba jeszcze dalej knują bo „Mińsk ” jest torpedowany. Czyli jezeli przestaną knuć, sprawa ruszy do przodu

     Polubione przez 5 ludzi

     • Panie Brusku,
      Nie zgodzę się . Nie siedzę w głowie Putina ani Rosjan ale nie sądzę by chcieli całą Ukrainę . Bo po co ???? Ziemi mają w bród , surowców także . Na jaki gwint potrzebna im zbanderyzowana , roszczeniowa , bandycka zachodnia część Ukrainy ????
      Przemysł , dobre ziemie i ludzie czujący powiązanie z Rosją są w Noworosji . O nich warto dbać i się nimi opiekować . Reszta to banda , która wcześniej czy później podpuszczona przez cwaniaków zrobi następny majdan i rozwali wszystko . Po co Rosji taki strup ???
      Wg mnie sprawiedliwy i mądry byłby podział banderolandu jak najszybciej. Noworosja przeszłaby po opiekę Rosji a zachodnia część UE , jeśli ta by zechciała. Nie sądzę by zjednoczenie było wyjściem, po tych zbrodniach , które tam miały miejsce i nienawiści która została zasiana.. To byłoby zarzewie nowego konfliktu w każdej chwili.
      To tak jak z Czechosłowacją i Jugosławią . Nikt już nie chce powrotu do przeszłości , bo po co ?????

      Polubione przez 2 ludzi

     • Podłączę się w tym miejscu bo niżej Panu Danielowi Markowi odpowiedzieć już nie mogę. Pyta Pan po co Rosji jest potrzebna Ukraina w całości. WWP powtarza to przy każdej okazji . Rosjanie traktują po prostu Małorusów tak samo jak Białorusów – jak część tego samego (swojego) narodu. W Rosji zarówno Białorusin jak i Ukrainiec to jest „Ruski” , pomimo ,że formalnie jest obywatelem innego państwa. Dlatego Rosja stara się uniknąć konfliktu zbrojnego (do którego prą żydowskie elity ) , a mającego na celu wyniszczenie jednych Rusinów rękami innych Rusinów i nie dopuścić do wyniszczenia i wynarodowienia Małorusów (fałszywie zwanych Ukraińcami). To tyle z punktu widzenia narodu. Z państwowego punktu widzenia, teren Ukrainy jest kluczowo istotny dla bezpieczeństwa Rosji. Rosja nie chce pozwolić na jakieś podziały gdyż były by to twory niestabilne , stanowiące ciągłe zarzewie konfliktów tuż obok rdzennej Rosji. Dlatego prezydent Putin powtarza cały czas , że Rosja jest za jednością Ukrainy i nie godzi się na żadne podziały. Rosji nie zależy przy tym na przyłączeniu (anektowaniu czy podbiciu) Ukrainy tylko na uniemożliwieniu zainstalowania się w tym kraju wrogiego paktu. Ukrainę Rosjanie traktują jak bufor przed Europą. Wiedzą natomiast , że w dłuższej perspektywie silna i bogata Rosja będzie stanowiła dla Rusinów z Ukrainy swoisty „magnes” co spowoduje naturalne połączenie w jakiś jednolity twór. Obecna katastrofa ekonomiczna Ukrainy wynika przecież przede wszystkim ze świadomego zniszczenia przez rządzącą tam obecnie juntę powiązań gospodarczych z Rosją. Podczas gdy ten kraj może egzystować tylko w symbiozie z Rosją. Polityka Rosji jest tu obliczona nie na jedną kadencję tylko na długie lata.
      A co do Porozumień Mińskich – sądzę , że są arcydziełem dyplomacji, genialną pułapką w którą sami zapakowali się Eurobiurokraci pod światłym przewodem Makreli razem z tym żydo-banderowskim robactwem z Kijowa. Pułapką , z której nie mają się jak wykręcić. Od dwóch lat sytuacja uległa pozornemu zamrożeniu. Dlaczego pozornemu? Bo cały czas w Kijowie (i u ich szefów) następuje rozkład władzy a jednocześnie budowane są struktury nowego państwa na Donbasie. Brusek nazwał to bardzo trafnie „szczepionką”. Poza tym, co jeszcze ważniejsze, coraz większa część społeczeństwa Ukrainy zaczyna dostrzegać w co ich wpakowali „przyjaciele Ukrainy” z Zachodu. Jak pisał Orwell w „Roku 1984” (cytuję z pamięci więc może nie zupełnie dokładnie) „nie wystarczy się przyznać i zostać ukaranym , myślozbrodniarz musi jeszcze pokochać Wielkiego Brata”.

      Polubione przez 3 ludzi

     • Odp do Pana Nowytoms z 22:53
      1 Sprawy narodowe . Rozumiem , ze takie jest historyczne, globalistyczne , imperialne myślenie Rosjan. Tylko , ze do tanga trzeba dwojga. Jeśli banderowcy z zachodniej Ukrainy są tak niestabilni ( ilość majdanów w ostatnim ćwierćwieczu) , żądni krwi ( Wołyń, obecna wojna) , roszczeniowi , to Rosja , czy ktokolwiek odpowiedzialny w jej władzach nie powinien ryzykować brania sobie takiego strupa po raz któryś z kolei na plecy.
      2 Państwowość. Lepiej się odgrodzić granicą od takiej roszczeniowej bandy niż utrzymywać ich, cackać się z nimi i jeszcze żyć w strachu , ze znowu zrobią majdan i zdewastują kraj i pomordują ludzi. Jeśli chodzi o bufor , to 300 km nie stanowi wielkiej różnicy , skoro pribałtika jest równie blisko do Moskwy a rzut kamieniem od ST Petersburga.
      3 Porozumienia Mińskie to katastrofa , jak pokazały to ostatnie dwa lata i nie ma co opowiadać , że czarne jest białe.
      4 Rosja powinna wziąć Noworosję , zainwestować w nią kupę forsy co wcale nie jest takie łatwe w obecnej sytuacji finansowej ( proszę zobaczyć na koszty ostatnich głośnych połączeń: Krym czy NRD przez Niemcy) .To są wielkie kwoty i obciążenia.
      Branie całej Ukrainy byłoby o wiele droższe. Do tego lepiej trzymać jedność tam gdzie można i chcą niż wprowadzać do rodziny bandę na siłę. Powstaje też możliwość , ze inwestując i koncentrując się w Ukraine odpadnie Kazachstan a to 8 razy większy problem dla Rosji niż zachodnia Ukraina.
      5 Przyłączenie Noworosji wcale nie znaczy , ze później nie mogłaby się dołączyć zachodnia Ukraina. Ale niech banderowcy i zwykli ludzie w pełni posmakują „owoców” ich majdanu. Niech rozwalą dzikie pola do końca , bez żadnych realnych perspektyw na przyszłość. Sami wtedy przyjdą do Rosji na kolanach , przynosząc głowy neofaszystów, rusofobów i innych prowodyrów wojennych.
      6 Tak zupełnie na marginesie, za dwadzieścia albo więcej lat Euroazja będzie zjednoczona od Władywostoku do Lizbony raczej niż podzielona na strefy wpływów. I wtedy czy będą dwie Ukrainy czy jedna nie będzie miało znaczenia. To moje gdybanie.

      Polubione przez 1 osoba

   • Myślę że Putin i Merkel Zgodzą się co do jednego- żeby poprosić Polskę o aneksje Ukrainy i zrobiła tam na własnej ręce porządki bo Rosja i Niemcy nie dają już rady z nimi. Więc tylko Polachowi potrafią utrzymać w spokoju Ukraińców.
    Kiedyś w przyszłości Ukraina wybłagają Polaków żeby zrobili aneksje większość Ukrainy i wygoniły tych banderowców do Rosji .
    A potem cała Ukraina gdy zostanie uratowana i odbudowana przez Polskę to w ramach wdzięczności Ukraińcy przyjmie Katolicyzm ( nie mylić się z grekokatolikami ) i całkowicie się spolonizują na złość Rosjanom.

    Polubienie

 7. .https://cs7062.userapi.com/c636916/v636916701/6c90c/Cv-51tKIMoQ.jpg
  Mapa – Homs i Palmira

  Cała Syria – Mapa
  .https://cs7062.userapi.com/c636916/v636916348/63f73/E-pMOMOggvk.jpg

  Rosjanie w Afrin. Mapa i tekst strony tureckiej
  .https://pp.userapi.com/c638519/v638519470/382ef/YQYR8uuUWYc.jpg
  https://vk.com/feed?w=page-40442724_52941968

  Zamach w obozie dla uchodźców w Hasaka. Nie żyje 46 osób
  ANNA-News|Фронтовые новости|Сирия|ЛНР|ДНР|

  В лагере беженцев в Хасаке, северо-восток Сирии, несколько смертников привели в действие боевые заряды, погибло 46 человек.
  #Сирия #теракт #ИГИЛ #терроризм

  Info o zamachu w Kabulu
  .https://youtu.be/fr6uLrnUR-w

  Polubione przez 2 ludzi

 8. UPAdlina. Rzeź 2 maja. jeszcze jeden film długi z niepublikowanymi kadrami!
  https://vk.com/video162888621_171036829

  Mam nadzieję że w momencie jak ukraińcy będą mieli „bezwiz” to te 2 mln obywateli U’krainy jacy są w Polsce będą musieli wrócić do swego kraju.
  .https://pp.userapi.com/c637925/v637925379/47dbe/5p-zkBhaT-0.jpg

  Od 1 stycznia do końca marca obywatele Krainy na U zwiększyli długi czyli brak opłat za gaz do 7,1 mld grzywien, czyli o 16,7%
  https://russian.rt.com/ussr/news/385596-zadolzhennost-gaz-ukraincy

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Takie całkowite OT.

  Miałem dzisiaj „jeżdżony” dzień. Nakarmić kota znajomym (wyjechali na długoi week-end), zawieść teściom lekarstwa itd. Była ładna pogoda, wiec pojawiło się mnóstwo cyklistów i biegaczy relaksujących się i ćwiczących dla zdrowia ubranych w tzw. „pedalskie ubranka”. Nagle widzę jak jeden z „biegaczy” przystaje i zapala papierosa.

  Polubione przez 4 ludzi

  • E, tam! Zwyczajny doping!
   mój rekord to papieros na wysokości 4 km po naprawdę wyczerpującym wejściu na jedn alpejski szczyt!
   Jak koledzy twierdzili – „jak tak mogę?” – zaproponowałem by wszyscy sobie zmierzyli puls. Miałem 90, inni nie mniej niż 150. Ale wtedy człek był młody i niezniszczalny! 🙂

   Polubione przez 8 ludzi

    • A propo gór i tzw. dymka…
     Jesteśmy w górach, a właściwie na takim Campingu „przy górach”.
     Pod recepcję podjeżdża autokar- wycieczka zakładowa.
     Kierownik wycieczki idzie załatwiać formalności, a pozostali wychodzą rozprostować kości i zapalić.
     Towarzystwo pali, wokół siwy dym, słychać pracę płuc 🙂
     I jeden z nich po kilku głębszych zaciągnięciach i wydechach, mówi : nie ma to jak GORSKIE powietrze 🙂 🙂 🙂

     Polubione przez 4 ludzi

 10. Jaish al-Islam mobilizuje siły, aby szturmować kluczowe miasto we wschodniej Ghouta
  .https://pbs.twimg.com/card_img/859732470224216064/9YDAN7PK?format=jpg&name=600×314

  Erdogan przybył do Soczi , rozpoczęły się negocjacje pomiędzy prezydentami Rosji i Turcji
  .https://pbs.twimg.com/ext_tw_video_thumb/859718494224601088/pu/img/SyeF27ljamWQnOC1.jpg

  Tureckie media: Putin deklaruje w swoim spotkaniu z Erdoğanem dzisiaj, że rosyjskie stosunki z Turcją w pełni odzyskane.
  .https://pbs.twimg.com/media/C-5gAbvXcAESBnZ.jpg

  VBIED Wybuch przed budynkiem tymczasowego rządu w Azaz Aleppo. 5 zabitych i dziesiątki rannych
  .https://pbs.twimg.com/media/C-5WuW4WAAIcLW5.jpg

  Główny doradca prezydenta Turcji Ilnur Cevik na amerykańską obecnośc w Tal Abyad: Turcja może trafić US Military przypadkowo kilkoma pociskami 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Prawdą jest, że Arabia nie zmuszała Angele Merkel do noszenia hidżabu podczas jej ostatniej wizyty w Arabii , ale tak wyglądała, jak się pojawiła w saudyjskiej telewizji! 🙂 🙂
  .https://pbs.twimg.com/media/C-5rUPZXkAIgyjp.jpg

  Donbass Prizrak – Aleksiej Markow komisarz polityczny brygady duchów powiedział „wspieramy Syrię
  .https://pbs.twimg.com/media/C-5IU-iXYAAXRHe.jpg

  Reuters : 900 Jordańczyków walczy w ISIS i innych z AlQaeda -związanych grup terrorystycznych w Syrii & Iraku.

  Polubione przez 3 ludzi

 12. https://ruposters.ru/news/03-05-2017/putin-objyavil-ob-otmene-sankcij
  Efekt rozmów WWP- Erdogan. Wzajemne zniesienie sankcji.
  Chyba nadłużej potrwają ograniczenia w pomidorach z Turcji….3-5 lat. Reszta może ruszy zaraz, w tym budowa EA za 22mld$ czy eksport zboża z FR, Turecki Potok.
  Wyżej jest o możliwym ostrzelaniu usmanów w Syrii przez Turcję…. to ładna ukladanka.
  FR powoli do przodu, powoli, powoli….
  Usmani czymś za to sułtanowi zapłacą. Nie wiemy, czym, ale to ich zakosztuje….
  Połowa usmańskich mostów wymaga natychmiastowego remontu, połowa tam- a jest ich 20000 różnej wielkości- też.
  Do tego trampek zwiększy zbrojenia i pewnie koniecznie wydatki na rzeźników wszelkiej maści. Dokona reindustrializacji USA.
  Takie zamiary.
  Jakoś czarno to widzę.

  Polubione przez 4 ludzi

 13. https://www.almasdarnews.com/article/thermal-plant-northern-hama-back-service-7-month-long-outage/?utm_medium=ppc&utm_source=push&utm_campaign=push+notifications&utm_content=English
  110MW wraca do syryjskiej sieci energetycznej. To i dużo i mało. Na ukrojonej pewnie wyleci tyle samo albo więcej, zgodnie z kierunkiem wyznaczonym przez usmańską demokrację.
  Usunięcie usmańskich demokratów przywraca elektryczność.
  Nawet solidureń powinien tyle zrozumieć.
  A nie daje rady.

  Polubione przez 5 ludzi

 14. Opis sił zbrojnych ze wstępu nie jest budujący…..
  To w zasadzie cud Boski, że nie dość, że utrzymało się toto kupy do czasu zaangażowania Rosji, to na dokładkę przeszło to zbiorowisko do skutecznej ofensywy.
  Sienkiewiczowskie ,,kupą mości panowie” wymięka przy tym, co w opisie wstępnym……

  Polubione przez 3 ludzi

  • Bo to co tam ktoś napisał to w większości jego pijackie fantazje. Najlepsze są te brednie o Irańczykach 130.00 z czego 100.000 to Syryjczycy. Jeszcze lepsze brednie o Szyitach. jakoś autor nie zauwazył że sformowali się do ochrony ludności Szyickiej która była mordowana przez „demokratów”. Tak samo te inne „bandyckie” oddziały to np Chrześcijanie którzy też bronili swoich chrześcijańskich miast. Tak było w Hama. Sokoły Pustyni powstały jako prywatne oddziały do ochrony głównie pól naftowych, tylko jakim cudem osłabiły one siły specjalne podlegające pod wojskowe dowództwo? I na koniec HIT, utrudnia to zawieszenie broni i to bomba z opóźnionym zapłonem. Same końcowe wnioski kasują ten tekst jako wartościowy.

   Polubione przez 3 ludzi

    • Realia? Twierdząc że do obrony „reżimu” zatrudniano organizacje przestępcze. Gdy władza centralna traci możliwość obrony obywateli to władzę przejmują gangi. Tak stało by się też w Polsce gdyby był dostęp do broni. Wtedy już zorganizowane grupy przestępcze przejęły by władzę. Jak że nie chcieli przyłączyć się umiarkowanych podrzynaczy gardeł, bo nie mieli ochoty umierać za zagraniczne rezimy USA, Arabi S, Kataru to ci są beee. Za to ci co staneli po stronie podrzynaczy gardeł to są ci OK. W ubiegłym roku rząd syryjski podpisał ponad 100 porozumień z różnymi grupami, właśnie z takimi lokalnymi które były na terenach zamalowanych na czerwono, czyli niby pod kontrolą SAA ale SAA nie kontrolowała tych miast. Jak SAA jest tylko 70 tys. to jakim cudem są ciągle w ofensywie, jednocześnie utrzymując kotły, połączenia między regionami? Nie chce mi się mierzyć długości linii frontu ale logika podpowiada że trzeba znacznie więcej ludzi do prowadzenia operacji wojskowych na terenie całego kraju. Same garnizony które muszą być utrzymywane w większych miastach, czy Latakii, baza Hmeinii musza być znaczne, mimo że walk tam nie ma.
     Napisanie że NDF podlega Iranowi ośmiesza ten artykuł.

     Polubione przez 2 ludzi

     • Czy przeczytał Pan artykuł Rożina czy tylko skrót tego artykułu w wykonaniu Bruska?
      Przed wydawaniem takich autorytatywnych sądów opartych na „widzimisiach” dobrze by było przeczytać oryginał.

      Polubione przez 2 ludzi

     • Witam,

      Z całym szacunkiem, Panie Rafale – ale ja tylko mniej czy bardziej składnie przybliżyłem Państwu tę analizę. Co do podawanych przez autora (блогер, специализирующийся на освещении конфликтов на Ближнем Востоке Кирилл Семенов (Абд Аль-Малик Московский)) liczb (na przykład ilości oddziałów szyickich czy afgańskich), wydają się one prawdziwe a co najmniej prawdopodobne i zbieżne z wiele razy linkowanymi u nas informacjami.

      Nie wiem skąd Pan wziął informację – cytuję ” Najlepsze są te brednie o Irańczykach 130.00 z czego 100.000 to Syryjczycy.”

      Oddziały samoobrony szyickiej mogą liczyć 100 tysięcy. Oddziały „pomocowe” z Iraku czy Iranu też mogą liczyć 30 tysięcy. Podobne dane były u nas linkowane. Jeżeli posiada Pan inne informacje, to proszę się nimi z nami podzielić…

      Wywód autora wydaje się prawdopodobny, czyli że w pewnym okresie tej wojny domowej rząd zgodził sie (zalegalizował niejako, ale wcale nie „zatrudniał”) na tworzenie sił samoobrony. Trafiały się tam tez niewątpliwie organizacje mafijne czy bandyckie o podłożu narodowym czy religijnym (w tym chrześcijańskie).

      Tworzenie nowych struktur organizacyjnych czy „firm ochroniarskich” będących jakąś formą konkurencji do istniejących struktur wojskowych musi prowadzić do wysysania najlepszych jednostek z armii. Nie wydaje się to absurdem.

      I istnienie tak dużej liczby różnych oddziałów zbrojnych, bez jakiejś jasnej podległości jest bombą z opóźnionym zapłonem, bo grozi wybuchem kolejnych walk, nawet po zakończeniu obecnej wojny. Jest też przeszkodą w przestrzeganiu rozejmu. Wniosek autora wydaje się logiczny…

      Nie wiem gdzie Pan doczytał informacje o tym, że NDF podlega Iranowi. Niewatpliwie doradcy z Iranu szkolili duzą część tych oddziałów i niewątpliwie mają na ich dowódców i zołnierzy duży wpływ – na przykład finansowy.

      Mimo mozliwych błędów w ocenie sił czy wyliczeń ilości różnych formacji, autor w sposób dość przystępny i przejrzysty opisuje to co się działo i dzieje w Syrii. Dlatego zdecydowałem się Państwu tę analizę przedstawić…

      PS
      Nie mogę odszukać interesującej analizy na temat stanu armii syryjskiej jaką zamieściłem na przełomie 2015 / 2016,
      ale warto przeczytać dwie analizy Witalija Sagajdarka
      https://adnovumteam.wordpress.com/2015/10/03/syria-trzeci-dzien-sprzatania-swiata/
      https://adnovumteam.wordpress.com/2016/03/15/syria-168-dzien-sprzatania-swiata/

      W tej trzeciej / której nie mogę odnaleźć/ analizie opisane były problemy z jakimi sie spotkali Rosjanie w Syrii. Braki w dowodzeniu armią syryjską, braki w łączności, brak wyszkolonych żołnierzy, braki sprzętowe.

      Rosjanom w zadziwiająco krótkim czasie udało się wyszkolić wiele oddziałów, stworzyc jednolity system łączności i zarządzania. Odtworzyli zakłady remontujące technikę.

      Teraz tworzą „korpusy” i jak widać z powodzeniem organizują tę zadziwiającą zbieraninę i pospolite ruszenie, które o dziwo przetrwało ataki terrorystów i przeszło do natarcia…

      Polubione przez 3 ludzi

 15. Byla o tym mowa juz kilkakrotnie w przeciagu kilku ostatnich dni. Tym razem jednak mamy do czynienia z czyms wiecej niz zaledwie domyslami. Chemicy w bialych helmach planuja w Idlib cos co moze przerosnac skala ich ostanie show po ktorym Trump rzucal na oslep toporkami. Jeden z kanalow libanskiej tv relacjonuje ze goscie z Arab TV i duza grupa bialohelmowych przybyly do Ariha w Idlib. Takie rzeczy nie dzieja sie przypadkiem. http://www.hannenabintuherland.com/

  Polubione przez 5 ludzi

 16. https://ria.ru/radio_brief/20170503/1493592819.html?utm_source=smi2&utm_medium=banner&utm_campaign=rian_partners
  Badawczy okręt podwodny FR, atomowy, wyłącznie pokojowy, do badań sejsmicznych, dozoru gazociągów czy linii łączności. Głównie w Arktyce. Pobierze próbki z dna- manipulatory, te rzeczy. Patrole arktycznego szlaku komunikacyjnego, coraz ważniejszego przy ocieplaniu się klimatu.
  Pewnie jak będzie trzeba- to i kabel też przetnie, dziurę zrobi w rurze- np z Alaski do usa….
  Panowanie FR nad Arktyką staje się niepodzielne- od morskiego dna po kosmos.
  USA tymczasem mają 1 lodołamacz i chęć zysku z Arktyki.
  Program zacznie się w 2020- to jutro….synowi „wczoraj” zmieniałem pieluchy, a za rok ma maturę.

  Polubione przez 7 ludzi

 17. Transport wojskowy (powietrzno-morski) z Rosji do Syrii jest obecnie największy od początku rosyjskich operacji w Syrii

  Zbrodnie Brytanii
  03 maja 1916, w Wielkiej Brytanii wykonuje się 3 wyroki smierci na liderach EasterRising .
  .https://pbs.twimg.com/media/C-37DOAXgAA23fc.jpg
  Więcej – https://pl.wikipedia.org/wiki/Powstanie_wielkanocne

  Prezydenci Putin & DonaldTrump przemawiają za zorganizowaniem prywatnego spotkania w kuluarach G20 szczytu w Hamburgu w dniach 7-8 lipca
  .https://pbs.twimg.com/media/C-48yqAXsAA4v8_.jpg

  Merkel do Putina w sprawie praw gejów: Stop Czeczenii rzekomych morderstw gejów
  Jeśli jesteś tak zaniepokojona prawami gejów Angie, dlaczego sprzedajesz broń do Arabii Saudyjskiej, gdzie bycie gejem jest nielegalne i podlega karze śmierci? 🙂 🙂

  Więzień polityczny, skazany na śmierć przez Bahrain despotycznego reżimu , całuje swojego syna w jego celi.
  .https://pbs.twimg.com/media/C-3kKbbXgAAd-F8.jpg

  MEM –

  Polubione przez 4 ludzi

  • c.d.
   Bezpośrednie zagrożenie amerykańskie tak czy owak zmieni także relacje Pekin-Moskwa i układ sił między obiema stolicami, ale przecież niekoniecznie akurat w kierunku pożądanym i suflowanym przez Waszyngton. W tym, i kto wie czy nie głównie w tym zakresie, polityka Donalda Trumpa może się faktycznie i ostatecznie przydać nie tylko Rosji, ale i wszystkim liczącym na choćby minimalne „poluzowanie krat” w amerykańskiej klatce. Sama w sobie jednak żadnej pozytywnej zmiany dla Polski nie niesie. Nadal pozostajemy dla amerykańskiego Rzymu „zadupiem zadup”, czyli współczesną Judeą – i to taką, w której każdy niedoszły Bar Kochba marzy tylko o zostaniu namiestnikiem… A nadzieja – jeśli w ogóle – przyjść może bodaj tylko ze Wschodu, już to najbliższego, już najdalszego – a najlepiej z obu łącznie. Zwłaszcza, że rodzimych mędrców ciągle jakoś brak.

   Polubione przez 6 ludzi

 18. SAA i sojusznicy odbili wsie Tadmuriya-al Khaliliat-Al muhasham i kilka wzgórz otaczających Shomriya góry w East Homs

  Jaish Al-Islam uwalnia setki więźniów w następstwie umowy z rządem
  .https://pbs.twimg.com/card_img/859803924181598208/h6dn_gRk?format=jpg&name=600×314

  Syrian War Report – May 3, 2017
  .https://pbs.twimg.com/media/C-6yzL4WsAEAss2.jpg

  30 bojowników wstąpiło w szeregi SDF Manbidż Rady Wojskowej.
  .https://pbs.twimg.com/ext_tw_video_thumb/859819568918908928/pu/img/Uo9M3EI95J581rR0.jpg

  Polubione przez 2 ludzi

 19. OT z 1939
  nasze sojusze z Francja i Zjednoczonym Królestwem były bardziej fikcją niż realizmem itd. [1]. Dowodem jest tu chociażby fakt że kierownictwo polskiego państwa dowiedziało się o tym, że Wielka Brytania udziela Polsce gwarancji z… radia BBC. Później nastąpiły oczywiście rozmowy i wreszcie zawarcie formalnego sojuszu. Zjednoczone Królestwo które zawsze odznaczało się w polityce międzynarodowej wielka skutecznością i niemniejszym cynizmem. Po prostu udzieliło Polsce gwarancji suwerenności po to, żeby Polska na pewno powiedziała Niemcom twarde „Nie!” na ich żądania w sprawie korytarza przez Pomorze i Gdańska. Tak się też stało a Brytyjczycy zyskali pewność, że niemiecka agresja zostanie skierowana na pewno na kierunek wschodni.
  http://www.geopolityka.org/analizy/eugeniusz-janula-bitwa-o-gorny-slask-w-1939-r-historia-prawdziwa

  //taka polityka Brytanii jest zgodna z amerykańsko-brytyjską koncepcją II WŚ czyli skierowaniem niemieckiego militaryzmu na wschód i póżniejsze układanie się ze zwycięzcą tego konfliktu.
  Ergo, Polska została sprzedana jeszcze zanim wystrzelił pierwszy karabin we wrześniu 39.

  Polubione przez 7 ludzi

 20. Czas ucieka, 4 Maja na mnie czeka. Żegnam się z państwem życząc spokojnej nocy. Wszystkim osobą związanym z branża stalową , życzę udanego świętowania i kolejnego dobrego roku. Jutro obchodzą swoje święto- Dzień Hutnika . 🙂 Powodzenia życzę wszystkim maturzystą rozpoczynającym jutro swoje zmagania na egzaminie z języka polskiego.

  Dobranoc 🙂

  Polubione przez 6 ludzi

 21. CYTUJĘ … Biały Dom: wojna w Iraku była największym błędem w polityce zagranicznej w historii Stanów Zjednoczonych.

  Film którego Armia USA nie chce żebyś obejrzał

  Były dowódca sił zbrojnych NATO, Wesley Clark, w 2007 r. wyjawia prawdę o wojnie w Iraku i Afganistanie – nigdy nie chodziło w niej o „wojnę z terroryzmem” i nie ma ona nic wspólnego z zamachami z 11 września! I jest tego więcej…
  Generał Wesley Kanne Clark. Plany wojenne USA.

  PS…
  „To smutne, że z powodów politycznych nie można wprost mówić tego, co wszyscy wiedzą – że wojna w Iraku toczy się głównie o ropę”
  – Nie było by w tym zdaniu nic zaskakującego, poza faktem, że padły one z ust samego Alana Greenspana, który przez 20 lat był szefem Amerykańskiej Rezerwy Federalnej finansującej każdą wojnę z udziałem Stanów Zjednoczonych, łącznie w Wietnamem, Koreą, Zatoką Perską, Afganistanem i Irakiem, oraz II wojną światową, włączając hitlerowski najazd na Polskę i jego dojście do władzy w III Rzeszy, jak i również po zrzucenie bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki.
  Jeżeli nie ma „światowego terroryzmu”, zaś dowódzwo Pentagonu nawet pomimo największego zamachu terrorystycznego w historii USA nie widziało powodów do inwazji na Irak…skąd więc zamachy 11 września 2001 przez terrorystów przeprowadzone, lub też jaką rolę odgrywały?

  Polubienie

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s